Sebastian Maria Niewiadomski

Pseudonim:
"Seb"
Data urodzenia:
1915-01-20
Data śmierci:
2003-05-16
Funkcja:
szef kompanii
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Stanisławów
Imiona rodziców:
Franciszek - Zofia z domu Wierzchleyska
Pseudonimy:
"Seb", "1997"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa - Armia Krajowa - batalion "Gustaw" - 3. kompania "Gertruda" - szef
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Syreny 7/9
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Paweł" - batalion NOW-AK "Antoni" - 2. kompania "Anna", od 7.08.1944 - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Gertruda" - szef kompanii. Po jej rozwiązaniu od 14 sierpnia 1944 w kompanii "Anna"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, następnie osadzony w Stalagu VI J Dorsten, komando pracy Krefeld.
Numer jeniecki:
140222
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu służył w 2. Korusie Polskim (PSZ) gen. Andersa - z-ca kwatermistrza 35. Komp. Warszt. Sztabu
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
W pierwszych dniach walk powstańczych plut.pchor. Niewiadomski był szefem kompanii "Gertruda" w batalionie "Gustaw", która poniosła największe straty w wyniku wybuchu czołgu-miny przy ul. Kilińskiego (75% stanu). Sebastian Niewiadomski uniknął śmierci, gdyż jeden z dowódców wysłał go do punktu informacyjnego przy ul. Długiej. "Około godz. 14 dał się słyszeć potężny wybuch. Zobaczyłem słup ognia i dymu sięgający powyżej stojących w pobliżu kamienic. Powylatywały wszystkie szyby w oknach" - wspominał w wywiadzie dla "ŻW" w 2002 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory - fotografie z okresu Powstania Warszawskiego wykonane w rejonie ul. Długiej, sygn. MPW-IH/4371; MPW-IH/4381, ankieta uczestnika PW, archiwum rodzinne córki
Uwagi:
Podawane są dwie różne daty zgonu: 2003-05-16 oraz 2003-05-05
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia portretowa - plut. pchor. Sebastian Niewiadomski "Seb". Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór WIEPW oraz archiwum rodzinne córki.

Fotografia portretowa - plut. pchor. Sebastian Niewiadomski "Seb". Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór WIEPW oraz archiwum rodzinne córki.

Fotografia z Powstania Warszawskiego, plut.pchor. Sebastian Niewiadomski  ps. „Seb" na barykadzie na ul. Długiej na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Fragment szerszego ujęcia. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotografia z Powstania Warszawskiego, plut.pchor. Sebastian Niewiadomski ps. „Seb" na barykadzie na ul. Długiej na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Fragment szerszego ujęcia. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Starówka. Czwórka powstańców przy barykadzie przecinającej ul. Długą na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Pośrodku dwie kobiety w tym sanitariuszka w w jasnej bluzce z przyszytym znakiem Czerwonego Krzyża Pierwszy z lewej plut. pchor. Sebastian Maria Niewiadomski "Seb" z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw" (od 7 sierpnia dowódca  3 kompanii "Gertruda" tego batalionu) z widoczną na prawym ramieniu biało-czerwoną opaską. Pierwszy z prawej kpr. pchor. Roman Patynowski "Roma" z tego samego oddziału w kurtce z naszytymi pagonami. Ujęcie w kierunku północno-wschodnim. W tle od lewej: kamienica Długa 8, Długa 8a, Długa 4 i fasada kościoła dominikanów - Freta 10/8; od prawej: pałac Raczyńskich - Długa 7, Długa 5, kościół paulinów p.w. św. Ducha - Długa 3 i kamienica Freta 4.F ot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11095, ujęcie tożsame MPW-IH/438. Autorem zdjęcia jest Dariusz Celiński.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Starówka. Czwórka powstańców przy barykadzie przecinającej ul. Długą na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Pośrodku dwie kobiety w tym sanitariuszka w w jasnej bluzce z przyszytym znakiem Czerwonego Krzyża Pierwszy z lewej plut. pchor. Sebastian Maria Niewiadomski "Seb" z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw" (od 7 sierpnia dowódca 3 kompanii "Gertruda" tego batalionu) z widoczną na prawym ramieniu biało-czerwoną opaską. Pierwszy z prawej kpr. pchor. Roman Patynowski "Roma" z tego samego oddziału w kurtce z naszytymi pagonami. Ujęcie w kierunku północno-wschodnim. W tle od lewej: kamienica Długa 8, Długa 8a, Długa 4 i fasada kościoła dominikanów - Freta 10/8; od prawej: pałac Raczyńskich - Długa 7, Długa 5, kościół paulinów p.w. św. Ducha - Długa 3 i kamienica Freta 4.F ot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11095, ujęcie tożsame MPW-IH/438. Autorem zdjęcia jest Dariusz Celiński.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Starówka. Czwórka powstańców przy barykadzie przecinającej ul. Długą na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Pośrodku dwie kobiety w tym sanitariuszka w w jasnej bluzce z przyszytym znakiem Czerwonego Krzyża Pierwszy z lewej plut. pchor. Sebastian Maria Niewiadomski "Seb" z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw" (od 7 sierpnia dowódca  3 kompanii "Gertruda" tego batalionu) z widoczną na prawym ramieniu biało-czerwoną opaską. Pierwszy z prawej kpr. pchor. Roman Patynowski "Roma" z tego samego oddziału w kurtce z naszytymi pagonami. Ujęcie w kierunku północno-wschodnim. W tle od lewej: kamienica Długa 8, Długa 8a, Długa 4 i fasada kościoła dominikanów - Freta 10/8; od prawej: pałac Raczyńskich - Długa 7, Długa 5, kościół paulinów p.w. św. Ducha - Długa 3 i kamienica Freta 4. F ot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11096, ujęcie tożsame MPW-IH/4382. Autorem zdjęcia jest Dariusz Celiński.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Starówka. Czwórka powstańców przy barykadzie przecinającej ul. Długą na wysokości wylotu ul. Kilińskiego. Pośrodku dwie kobiety w tym sanitariuszka w w jasnej bluzce z przyszytym znakiem Czerwonego Krzyża Pierwszy z lewej plut. pchor. Sebastian Maria Niewiadomski "Seb" z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw" (od 7 sierpnia dowódca 3 kompanii "Gertruda" tego batalionu) z widoczną na prawym ramieniu biało-czerwoną opaską. Pierwszy z prawej kpr. pchor. Roman Patynowski "Roma" z tego samego oddziału w kurtce z naszytymi pagonami. Ujęcie w kierunku północno-wschodnim. W tle od lewej: kamienica Długa 8, Długa 8a, Długa 4 i fasada kościoła dominikanów - Freta 10/8; od prawej: pałac Raczyńskich - Długa 7, Długa 5, kościół paulinów p.w. św. Ducha - Długa 3 i kamienica Freta 4. F ot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11096, ujęcie tożsame MPW-IH/4382. Autorem zdjęcia jest Dariusz Celiński.

Nasz newsletter