Pseudonim:
"Sławek"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Rocznik:
1923
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Kazimiera z domu Olszewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Szkoły Wawelberga
Praca w czasie okupacji:
W czasie wojny pracował na noce w PWPW (Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych), gdzie pracował również jego ojciec.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Grzybowska 7
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Janiny Zawiślak-Judowej , sanitariuszki II batalionu szturmowego "Odwet" ("Odwet II")
Informacje dodatkowe:
Syn litografa Józefa Zawiślaka. Zginął w pierwszych dniach Powstania, w wieku 21 lat. Według wspomnień siostry Janiny Zawiślak-Judowej Sławek należał do AK (przydział nieznany), a w mieszkaniu przy Grzybowskiej odbywały się jego konspiracyjne zebrania. " Ale ani ja, ani On nie mówiliśmy sobie w jakich batalionach byliśmy, aby w razie wsypy nie wiedzieć prawdy". Do dziś rodzinie nie jest znany oddział, w którym mógł walczyć Sławek, ani nie są znane szczegóły jego śmierci. Wiadomo jedynie, że zginął w pierwszych dniach Powstania, jako żołnierz w walkach (akcji) pod Sejmem.
Źródła:
Archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter