Pseudonim:
"Chętny"
Data urodzenia:
1898-05-30
Data śmierci:
1965-12-04
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Marcin - Maria [Marianna]
Działalność przed wojną:
W 1916 wstąpił do Legionów Polskich, walczył m.in. na froncie cieszyńskim i litewsko-białoruskim, gdzie został ciężko ranny. Zdemobilizowany w 1922 r. Pracował jako kancelista w Policji Państwowej i w Grodzkiej Izbie Skarbowej (VI Oddział Emerytur i Rent w W-wie). W 1939 roku powołany do czynnej służby w Dowództwie Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie
Okres okupacji niemieckiej:
W grudniu 1939 roku powrócił do pracy w Izbie Skarbowej. Wiosną 1944 wstąpił do Armii Krajowej (brak przydziału poza informacją o "jednostce śródmiejskiej dowodzonej przez pułkownika Pełkę"*).
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - pluton 219 - ochotnik, dołączył ok. 2 sierpnia 1944 r. Wg innych relacji: II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - pluton 220 - dowódca, dołączył 4.08.1944 **
Szlak bojowy:
Żoliborz
Odznaczenia:
Rozkazem Dowódcy 8. Dywizji Piechoty z dn. 30.09.1944 r. odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy, podpisano: "Żywiciel" (ppłk. Mieczysław Niedzielski)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow
Numer jeniecki:
46469
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu w 1945 roku powrócił do Warszawy. Pracował jako magazynier w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, w następnie w zakładach Zjednoczenia Remontu Sprzętu Budowlanego Działacz organizacji kombatanckich, m. in. oddziału żoliborskiego ZBoWiD i tamtejszej komisji historycznej.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
1 sierpnia nie dotarł na miejsce zbiórki z powodu ostrzału na Starym Mieście. Powrócił zatem na Żoliborz, gdzie zorganizował samoobronę mieszkańców w starciu z patrolem żandarmerii. ** 4 sierpnia zgłosił się do wracającej z Kampinosu 2. kompanii OW PPS im. Komuny Paryskiej, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu 220 (w miejsce ciężko rannego Witolda Zbrożyny.) Pod kierunkiem Stanisława Błaszczaka budowane były barykady na placu Henkla orazsystem okopów wzdłuż ul. Wyspiańskiego, zaś w czasie niemieckiego szturmu pluton "Chętnego" bronił placu Henkla
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory, sygn.: P/1502, P/1504, P/1637-1639
Uwagi:
* Major „Pełka”, „Rzędzian" (Mieczysław Chyżyński, 1889-1981) zorganizował oddział PWB-17/s ("Podziemna Wytwórnia Banknotów") podporządkowany VII Oddziałowi Finanse i Kontrola - Wydział Produkcji Banknotów) Komendy Głównej ZWZ-AK.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter