Pseudonim:
"Opolski"
Data urodzenia:
1882-12-08
Data śmierci:
1946-10-22
Funkcja:
zastępca Delegata Rządu RP
Miejsce urodzenia:
Petersburg
Imiona rodziców:
Ignacy - Bronisława z domu Łabuńska
Wykształcenie:
Studiował inżynierię lądową i prawo w Petersburgu, na Uniwersytecie w Monachium obronił doktorat z ekonomii.
Działalność polityczna:
W czasie studiów należał do tajnej organizacji patriotycznej Związku Młodzieży Polskiej "Zet". Pisywał artykuły do Przeglądu Wszechpolskiego. Wstąpił do Narodowej Demokracji, był też członkiem Ligi Narodowej. W niepodległej Polsce działał w Narodowym Zjednoczeniu Ludowym, a od 1920 r. w Związku Ludowo-Narodowym. W latach 1920-1935 był posłem na Sejm II RP (na Sejm Ustawodawczy oraz I, II i III kadencji).
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - od 1943 r. zastępca Delegata Rządu RP na Kraj. Od lipca 1944 r. minister w Krajowej Radzie Ministrów, nadzorował departamenty: Finansów, Rolnictwa, Przemysłu i Handlu, a także kontrolę państwową i politykę zagraniczną.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - zastępca Delegata Rządu RP na Kraj
Dzielnica:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Powrócił do działalności w DR. W marcu 1945 został aresztowany przez NKWD wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Bezprawnie sądzony w Moskwie w tzw. "procesie szesnastu", skazany 21 czerwca 1945 r. na 5 lat więzienia.
Odznaczenia:
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski - nadany pośmiertnie 11.11.2006 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł na serce w szpitalu więziennym na Butyrkach w Moskwie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter