Pseudonim:
"Andrzej"
Data urodzenia:
1916-08-19
Data śmierci:
1993-01-05
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Deniskowicze
Imiona rodziców:
Ignacy Oleński h. Rawicz - Elżbieta z domu Mielnik
Wykształcenie:
Ukończył Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Nieświeżu
Przebieg służby wojskowej:
Naukę kontynuował w szkole oficerskiej. W 1939 roku figurujew obsadzie personalnej 82 Pułku Strzelców Syberyjskich w I batalionie, w randze podporucznika jako dowódca plutonu.
Kampania wrześniowa:
W 1939 w 82. Syberyjskim pułk strzelców w składzie 30 Dywizji Piechoty gen. Leopolda Cehaka z przydziałem mobilizacyjnym pułku do Grupy Operacyjnej „Piotrków” w ramach Armii „Łódź”. Pułk zostaje włączony do 30 Dywizji Piechoty „Kobryń” i prowadzi walki do 29 września 1939 roku. Po decyzji Naczelnego Dowództwa o obronie Polesia w Kobryniu zostają na bazie OZ 30 DP sformowane trzy pułki piechoty, które zostają wchłonięte w skład kombinowanej dywizji piechoty „Kobryń” (60 DP), a następnie przyłączone do SGO Polesie gen. Franciszka Kleeberga. Stanisław Oleński bierze udział we wszystkich walkach dywizji, zarówno w wojskami sowieckimi jak i niemieckimi, w tym ostatniej bitwie ” Kleeberczyków” 5.10.1939 roku pod Wolą Gułowską.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - II batalion - 1. kompania.
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - II batalion - 1. kompania
Szlak bojowy:
Okęcie - wyszedł z miasta.
Losy po wojnie:
Po wojniei zamieszkał w Sopocie, założył rodzinę. Podjął studia w Gdańsku, jednakże z powodu przynależności do Armii Krajowej nie został dopuszczony przez rektora do egzaminu magisterskiego. Studia udaje mu się dokończyć dopiero kilka lat później, po przywróceniu na uczelnię i dopuszczeniu do egzaminów końcówych.
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Sopocie, sektor F3, rząd 13, grób 5
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Rodzina od pokoleń zamieszkiwała Kresy, utrzymywała się z majątku ziemskiego. Ojciec Stanisława był weteranem wojny rosyjsko-japońskiej i nadleśniczym. W czasie okupacji niemieckiej do celów kosnpiracyjnych Stanisław wykorzystywał lokal zajmowany wspólnie z siostrą Janiną Oleńską, nauczycielką matematyki, wykładowczynią tajnych kompletów.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne p. Joanny Dolińskiej
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław z siostrami. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

Stanisław z siostrami. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

1939 rok. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

1939 rok. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

1939 rok. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

1939 rok. Fotografia z archiwum rodzinngo p. Joanny Dolińskiej

Cmentarz parafialny w Sopocie,

Cmentarz parafialny w Sopocie,

Nasz newsletter