Pseudonim:
"Medard"
Data urodzenia:
1913-12-17
Data śmierci:
2013-06-20
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Haczów
Wykształcenie i przebieg służby duszpasterskiej:
Kształcił się w Kolegium Serafickim w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli). 7 września 1929 roku wstąpił do zakonu oo. kapucynów. 8 września 1930 r., po odbyciu rocznego nowicjatu w Sędziszowie Małopolskim, złożył śluby proste, a uroczyste w 1934 roku w Krakowie. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Seminarium OO. Kapucynów w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 maja 1939 roku, z rąk ks. biskupa Stanisława Rosponda. Przez pierwsze cztery lata pracował w duszpasterstwie w Krakowie, a od 1943 do (?) 1945 roku w Olszanicy. Jednocześnie spełniał obowiązki rektora kaplicy w Mydlnikach i uczył religii.
Oddział:
"Biblia" - Służba Duszpasterska Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Jako kapelan pełnił służbę w powstańczym szpitalu przy ul. Długiej oraz pomagał ludności w kościele OO. Dominikanów przy ul. Freta i w schronach na ulicach: Miodowej, Długiej, Freta i Podwale.
Dzielnica:
Stare Miasto
Odniesione rany :
Ranny na ul. Długiej
Losy po wojnie:
Po wojnie był gwardianem w Sędziszowie Małopolskim (lata 1945-1948), i w Krośnie (1953-1956), gdzie wybudował kaplicę Matki Bożej, (obecnie Adoracji Najświętszego Sakramentu). Był rektorem kościoła w Tenczynie (1959-1963) i tu wybudował kościół; do stropu ponieważ władze komunistyczne wstrzymały budowę. Służbę duszpasterską pełnił w wielu miejscowościach: we Wrocławiu, Dobiegniewie, Wałczu, Kwietnikach, Gdańsku, Bytomiu, Nakielnie, a także w Szwecji. Przez kilkadziesiąt lat, od 1979 roku, pracował w parafii św. Antoniego w Nowej Soli.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci :
Nowa Sól
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Nowej Soli
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Ewa Gruber, 60 lat w służbie Bogu, Krąg - Tygodnik nowosolski, nr 18 (373), 30 IV 1999 r. Fot. materiały prasowe
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Nasz newsletter