Stanisław Lesław Wicherkiewicz

Pseudonim:
"Zawieja"
Data urodzenia:
1925-04-27
Data śmierci:
2008-07-30
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Płońsk
Imiona rodziców:
Wiktor - Kazimiera z domu Kowalewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta w Lipnie. W latach okupacji niemieckiej kontynuował naukę na tajnych kompletach w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Męskim im. Bolesława Prusa przy ul. Jasnej 10 w Warszawie.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. wraz z innymi uczniami Gimnazjum w Lipnie zgłosił się ochotniczo do Urzędu Miasta, gdzie otrzymał przydział do zarządzania alarmami.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od sierpnia (września) 1940 r. - wprowadzony przez "Górala” (Włodzimierz Malento), członek Szarych Szeregów i Organizacji Małego Sabotażu "Wawer", następnie w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - 2. kompania. W jego mieszkaniu przy ul. Mątwickiej urządzono skrytki na broń plutonu, którą przechowywał, konserwował i przed akcjami wydawał łączniczkom.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mątwicka 3 m.5
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania
Odniesione rany:
Ranny 27.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu XVIII C Markt-Pongau.
Numer jeniecki:
103558
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu trafił do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Wraz z Korpusem przeniesiony do Wielkiej Brytanii, po demobilizacji powrócił do kraju 28.05.1944 r., zamieszkał w Nowym Dworze Mazowieckim. Pracownik Banku, następnie Spółdzielni "Nadnarwianka", w której od 1956 r. był prezesem. W latach 1971-1985 pełnił funkcję Naczelnika Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Ławnik; pracował także jako kurator d/s nieletnich, uczestniczył w pomocy dla byłych więźniów politycznych. Trener w klubie sportowym "Świt" oraz instruktor harcerski.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP z Rozetą; z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Warszawę 1939-1945, Honorowy Obywatel Miasta Nowy Dwór Mazowiecki (20.05.2004).
Miejsce śmierci:
Nowy Dwór Mazowiecki
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter