Pseudonim:
"Wawrot"
Data urodzenia:
1893-09-17
Data śmierci:
1963-01-12
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant
Miejsce urodzenia:
Radom
Imiona rodziców:
Jan - Romana
Praca zawodowa:
Stanisław Henryk Winiarski, związany był z przemysłem spirytusowym i produkcją wódek. Całe życie pracował wytwórniach – najpierw w prywatnych, później w Państwowym Monopolu Spirytusowym w warszawie przy ul. Ząbkowskiej. W związku z tym rodzina przenosiła się z miasta do miasta. Po Charsznicy, Winiarscy krótko przebywali w Warszawie, następnie we Lwowie, później ponownie w Warszawie. Rok 1939 zastał ich w Starogardzie Gdańskim. Ze Starogardu Gdańskiego tuż przed wojną przyjechali do Warszawy.
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31 (Państwowy Monopol Spirytusowy) Inne wersje: Warszawa ul. Ząbkowska 37.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Dywizjon Motorowy Obszaru Warszawskiego AK.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Córka Alicja Winiarska (po m. Grabowska), ps. Malutka była sanitariuszką w punktach sanitarnych przy ul. Tykocińskiej i Kowelskiej. Syn kpr. pchor. Taduesz Winiarski ps. Wiesław, żołnierz "Baszty", został rozstrzelany przez Niemców po wyjściu z kanału na ul. Dworkowej.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - miejsce pobytu nieznane.
Numer jeniecki:
222242
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Winiarska-Grabowska Alicja, Archiwum Historii Mówionej: relacja siostry, Alicji Granowskiej z d. Winiarskiej, 11-05-2011.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter