Pseudonim:
"Granit", "U7"
Data urodzenia:
1926-07-23
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Tworki [inna wersja: Warszawa]
Imiona rodziców :
Antoni - Małgorzata
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II") - 1. kompania.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Międzychodzka 28
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Langiewicza 13
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), w Śródmieściu - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet"
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel
Numer jeniecki:
222607
Losy po wojnie :
Lekarz internista. Po powrocie do kraju ukończył studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej w Warszawie.
Odznaczenia :
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009)
Informacje dodatkowe:
Po przejściu do Śródmieścia pełnił służbę na terenie Gmachu Architektury i na placówkach przy Noakowskiego. W trakcie Powstania awansowany do stopnia st. strzelca. Po kapitulacji - Stalag X B Sandbostel, następnie Gross Borstel - Hamburg, Schwesing. Po uwolnieniu wyspa Sylt, gdzie w Westerland służył w Brytyjsko-Polskim oddziale Żandarmerii Wojskowej.
Losy rodziny :
Starszy brat Stanisława - Jan Edward Wlaźnik (rocznik 1923) również był zaangażowany w konspirację. W 1941 roku został aresztowany. Zginął podczas ewakuacji więźniów obozu Neuengamme (zatopiony w Zatoce Lubeckiej)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt, archiwum rodzinne p. Hanny i Joanny Kuc. Fotografia z roku 1945 pochodzi z archiwum prywatnego p. Tadeusza Brodowskiego ps. ”Bdank"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Wlaźnik ps. "U-7", "Granit"

Stanisław Wlaźnik ps. "U-7", "Granit"

Fotografia wykonana w 1945 roku po wyzwoleniu z obozu jenieckiego. Od lewej  Stanisław Wlaźnik ps. „Granit", w środku  <a href= tadeusz-brodowski,4436.html>   Tadeusz Brodowski "Bdank"</a> ,  tożsamość trzeciego z kolegów nieustalona. Fot. z archiwum prywatnego p. Tadeusza Brodowskiego ps. ”Bdank"

Fotografia wykonana w 1945 roku po wyzwoleniu z obozu jenieckiego. Od lewej Stanisław Wlaźnik ps. „Granit", w środku Tadeusz Brodowski "Bdank" , tożsamość trzeciego z kolegów nieustalona. Fot. z archiwum prywatnego p. Tadeusza Brodowskiego ps. ”Bdank"

Nasz newsletter