Pseudonim:
"Józef"
Data urodzenia:
1897-05-08
Data śmierci:
1944-08-26
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 68 Miejsce: 63
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Drzązgowo
Imiona rodziców:
Władysław - Stanisława
Adres zamieszkania przed PW:
Ursus k. Warszawy, ul. Szopena 1
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w sierpniu 1944 r. podczas walk na Czerniakowie
Miejsce pochówku :
Pochowany został tymczasowo na terenie Ubezpieczalni Społecznej ZUS, w 1946 roku ciało zostało ekshumowane na Cmentarz Powstańców na Woli. Przy ciele odnaleziono w butelce kartkę z informacją, że ww. poległ 26.08.1944.
Informacje dodatkowe:
Po wojnie, w 1947 r. za pośrednictwem PCK Stanisława Wróblewskiego poszukiwała żona, Agnieszka Wróblewska. W kartotece także adnotacja: kpt. WP, awansowany do stopnia majora, patrz "mjr Józef".
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-baza Mur Pamięci, wpis na podstawie danych ekshumacyjnych z protokołów i kartoteki Polskiego Czerwonego Krzyża.
Publikacje:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych - tu: mjr. rez. Stanisław Wróblewski (1898-1944), miejsce pochowania: Powstańców Warszawa Wola.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter