Pseudonim:
"Pani Stasia"
Data urodzenia:
1898-05-08
Data śmierci:
1978-12-15
Funkcja:
pielęgniarka
Nazwisko panieńskie:
Szlim
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Studiowała w Wyższej Szkoły Ogrodniczej Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. W okresie międzywojennym pracowała jako pielęgniarka.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Komórka sanitarna "Rola"
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Szpital Karola i Marii ul. Leszno 136, następnie w Szpitalu Wolskim ul. Płocka 26.
Dzielnica:
Wola
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z Warszawy z rannymi.
Odznaczenia:
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921; Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Medal za Warszawę 1939-1945, Krzyż Partyzancki,
Miejsce pochówku:
Pochowana na Powązkach Wojskowych w Warszawie, kw. D-12
Informacje dodatkowe:
Była córką Dominika Szlima. 19 czerwca 1919 roku zgłosiła się ochotniczo do wojska jako sanitariuszka. Została przydzielona do Szpitala Zapasowego 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej w Baranowiczach, następnie została przeniesiona do Szpitala Epidemicznego w Mińsku Litewskim, gdzie pełniła służbę przy żołnierzach chorych na tyfus brzuszny i plamisty. Odznaczona Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921. W czasie II wojny światowej pracowała w służbie sanitarnej Kedywu Komendy Głównej AK w budowanej od czerwca 1943 roku komórce o nazwie „Rola 90” (następnie jako „Rola 81”, popularnie nazywana „Rola”, od pseudonimu jej dowódcy) Przed wybuchem powstania warszawskiego Rola formalnie wchodziła w skład Brygady Dywersji „Broda 53” Zgrupowania Radosław, a Stanisława Kwaskowska pełniła funkcję skarbniczki "Roli", odpowiadała za kontakty z KG AK, a także za kontakty ze szpitalami, organizację opieki lekarskiej dla żołnierzy Grup Szturmowych w Szpitalu Ujazdowskim oraz za szkolenia sanitariuszy i sanitariuszek batalionów „Zośka” i „Parasol”.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisława Kwaskowska "Pani Stasia". Fot. <i>Medycy Powstania </i>

Stanisława Kwaskowska "Pani Stasia". Fot. Medycy Powstania

Źródło: <i>wmpp.org.pl</i>

Źródło: wmpp.org.pl

Nasz newsletter