Pseudonim:
"Sawa"
Data urodzenia:
1913-01-14
Data śmierci:
1986-05-10
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. zgłosiła się na ochotnika do służby wojskowej w szpitalu polowym Nr 5, z którym dostała się do Szepietowki, a stamtąd, drogą wymiany, została przez wojska niemieckie przetransportowana do Radomia. Zwolniona, wróciła do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Pod koniec 1941 r. wstąpiła do POZ w Szpitalu Ujazdowskim i tam, pod kierownictwem Wandy Sajewicz, ps. „Józefa” pracowała jako łączniczka kolporterka, roznosząc rozkazy; jesienią 1943 r. została wcielona do AK i przydzielona do Batalionu im. W. Łukasińskiego - kompanii „Troki”; w tej kompanii ukończyła kurs instruktorek sanitarnych. Przeszkoliła 4 patrole (dla wszystkich przygotowała torby sanitarne i wyposażyła je w środki opatrunkowe). Przydział : Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 4. Rejon - XII zgrupowanie im. Łukasińskiego (batalion "Łukasiński") - 178. kompania "Troki"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba" - "Sosna" - batalion "Łukasiński" - 1. kompania "Troki"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
7.10.1944 r. po stwierdzeniu przez lekarzy gruźlicy kości, wyszła wraz z ludnością cywilną do Pruszkowa, a następnie została wywiezioną do Miechowa. Do Warszawy powróciła w maju 1945 roku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Komendantka patroli sanitarnych. Na godzinę „W” sta­wiła się na ul. Długą 29 (Hotel Pol­ski); nio­sła pomoc ran­nym, dyżu­ru­jąc pod bary­ka­dami Banku Pol­skiego i na „Ryglu”; 15 sierp­nia została ranna i prze­by­wała w kilku szpi­ta­lach aż do upadku Sta­rówki; 31.08.1944 r. prze­szła wraz z woj­skiem kana­łami do Śród­mie­ścia; w Śród­mie­ściu była leczona aż do kapitulacji.
Publikacje:
Bożena Urbanek: "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r." Warszawa 1988
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisława Wieteska ps. "Sawa" Fot. AR MPW

Stanisława Wieteska ps. "Sawa" Fot. AR MPW

Nasz newsletter