Pseudonim:
"Nagody"
Data urodzenia:
1924-07-20
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 205 Miejsce: 5
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Stefania
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz pułku Komendy Głównej Armii Krajowej "Baszta". W lipcu 1944 r. wprowadzony przez starszego brata, Jana, do 1. kompanii "Troki" XII zgrupowania AK im. Łukasińskiego.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Staszica 8 m 4
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba - "Sosna" - batalion "Łukasiński" - 1. kompania "Troki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (28.08.1944), Krzyż Armii Krajowej (pośmiertnie)
Odniesione rany:
Ciężko ranny w nogę 19.08.1944 r. podczas walk obronnych na odcinku Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej. Przeniesiony do Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego Nr 1 przy ul. Długiej 7, w którym, jako niezdolny do ewakuacji kanałami, przebywał do opuszczenia Starego Miasta przez oddziały AK.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Jan walczył w tej samej kompanii; poległ 10 sierpnia 1944 r. na Starym Mieście.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie wyprowadzony przez sanitariuszkę Irenę Tafel ps. Zofia z podpalonego szpitala przy ul. Długiej 7. W kolumnie ciężko rannych dotarł na pl. Zamkowy, gdzie strzałem w głowę został zamordowany przez żołnierza SS. Po wojnie jego cala nie odnaleziono - symboliczna mogiła znajduje się w grobie rodzinnym na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Benedykt Ziółkowski, Batalion Armii Krajowej "Łukasiński", Warszawa 1998, relacja Ireny Kaczanowskiej z d. Tafel ps. Zosia dla Archiwum Historii Mówionej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Źródło: <i> www.warrelics.eu/forum/polish-resistance-ww2-armia-krajowa/warsaw-uprising-1944-one-heros-story</i>

Źródło: www.warrelics.eu/forum/polish-resistance-ww2-armia-krajowa/warsaw-uprising-1944-one-heros-story

Nasz newsletter