Pseudonim:
"Kozioł"
Data urodzenia:
1894-02-02
Data śmierci:
1944-09-29
Funkcja:
oficer żywnościowy
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 136 Miejsce: 9
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jakub - Zofia z domu Żmudowska
Używane pseudonimy:
"Gajowy", "Kozioł"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Organizacja Orła Białego (OOB ) - pierwszy kurier do Budapesztu w 1939 r. Sztab Walki Cywilnej - szef Sztabu. Jednocześnie : OOB - Główne Szefostwo Walki Cywilnej i Spraw Społeczno-Politycznych: II zastępca Głównego Szefa Walki Cywilnej - L. Muzyczki ps.„Ludwik". ZWZ: Komenda Obszaru Nr 4 Krakowsko-Śląskiego ZWZ: Kierownictwo Walki Czynnej. Referat Studiów i Planowania - kwatermistrz.
Przydział w konspiracji:
Komenda Główna Armii Krajowej - II Oddział (Informacyjno-Wywiadowczy)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Kwatermistrzostwo.
Szlak bojowy:
Żoliborz
Informacje dodatkowe:
Organizacja Orzeł Biały, która powstała w końcu września 1939 roku z inicjatywy mjr Kazimierza Kierzowskiego utworzyła pierwszą siatkę przerzutów granicznych.Z ramienia OOB do Budapesztu udał się inż. Stefan Bock - "Kozioł". Przez granicę przerzuciła go szczawnicka komórka dywersji pozafrontowej. Na Węgrzech nawiązał kontakt z polskim przedstawicielstwem dyplomatycznym, które zaczęło już organizować trasy przerzutowe z GG. Z początkiem października Bock powrócił do Krakowa, przywożąc akceptację władz emigracyjnych dla działalności OOB i polecenie rozbudowy sieci przerzutowej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter