Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1924-09-06
Data śmierci:
1944-08-00
Funkcja:
celowniczy KM
Miejsce urodzenia:
Brześć nad Bugiem
Imiona rodziców:
Józef - Julia
Adres przed Powstaniem:
Terespol nad Bugiem, następnie przebywał w Warszawie - ul. Ciepła 10 (?)
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Dzielnica:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w trakcie Powstania Warszawskiego, najprawdopodobniej w rejonie getta. Jego ciało oraz pozostałych dwóch żołnierzy, z którymi poległ odnaleziono na gruzach, podczas powojennego rozminowywania terenu. Znaleziony przy Stefanie list do matki (pisany na kwaterze dn. 11.08.1944 na wypadek śmierci) a także jego okupacyjne dokumenty, m. in. kennkartę, ausweis i cztery fotografie, życzliwy znalazca odesłał wiosną 1945 r. rodzinie. Pomimo poszukiwań ciała syna, zwłok nie odnaleziono.* Spoczywa prawdopodobnie jako żołnierz NN w mogile zbiorowej na jednym z warszawskich cmentarzy.
Informacje dodatkowe:
Według relacji świadków, Kseni Wądołowskiej i Janiny Dejneko z Terespola, Stefan Duda w czasie okupacji zaangażowany był w działalność konspiracyjną, brał udział w licznych akcjach sabotażowych i dywersyjnych, szczególnie w akcjach prowadzonych na liniach kolejowych w rejonie Terespola.
    * Prowadzone przez matkę w 1950 roku poszukiwania syna poprzez Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża nie przyniosły rezultatu - Stefan Duda nie figurował w Ewidencji Strat Wojennych prowadzonych przez Biuro.
Źródła:
MPW-zgłoszenie: skany dokumentów i relacje w zbiorach MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter