Pseudonim:
"Gniewosz", "Poręba", "Bolesław"
Data urodzenia:
1897-12-03
Data śmierci:
1944-09-29
Funkcja:
sędzia Wojskowego Sądu Specjalnego
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 122 Miejsce: 23
Stopień:
kapitan rezerwy artylerii
Miejsce urodzenia:
Gniewoszów/Granica
Imiona rodziców:
Andrzej - Marcjanna z domu Porębska
Wykształcenie, przebieg służby wojskowej i działalność do 1939 r. :
Prawnik. Uczeń gimnazjum im. Staszica w Lublinie, harcerz, następnie student Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. 7 grudnia 1918 wraz z grupą studentów wstąpił ochotniczo do oddziałów Wojska Polskiego tworzonych w Lublinie. Żołnierz w 3 Dywizjonie Artylerii Konnej, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Po zwycięstwie nad 1 Armią Konną Budionnego pod Komarowem i wstrzymaniu działań wojennych, ukończył kurs podchorążych w Poznaniu i w stopniu podporucznika został zdemobilizowany w marcu 1921 roku. W 1926 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i ożenił się z Marią Trzaskowską, lekarzem stomatologii. Po ukończeniu studiów pracował na stanowisku vice-prokuratora Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jednocześnie był aktywnym członkiem Związku Oficerów Rezerwy i Związku Strzeleckiego, przy którym w 1934 r. utworzono młodzieżową organizację "Orlęta", której był jednym z inspektorów.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szef Biura Sprawiedliwości w strukturach Szefostwa Biur Wojskowych Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa pl. Henkla 4 m.1
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSS (Wojskowy Sąd Specjalny)
Szlak bojowy:
Żoliborz
Miejsce śmierci:
Poległ 29 września 1944 przy Kossaka 18 w Warszawie, prawdopodobnie rażony odłamkiem.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim :
Jego córka Krystyna ps. "Ksenia" (rocznik 1927) była podczas Powstania łączniczką.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A-23, rząd I. grób 19
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Wymieniany w relacji córki (Krystyna Domańska z d. Grzebalska) dla Archiwum Historii Mówionej
Publikacje:
Marek Gałęzowski: Orlęta Warszawy. Organizacja Orląt Związku Strzeleckiego w Warszawie. Działalność przedwojenna, konspiracyjna i losy powojenne. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2009. ​ Waldemar Grabowski: Szefostwo biur wojskowych Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej : Warszawskie Termopile 1940-1944. Fundacja "Warszawa Walczy 1939-1945", 2011.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter