Stefan Władysław Kraszewski

Pseudonim:
„Mały”, „Ster"
Data urodzenia:
1932-08-03
Data śmierci:
2019-06-26
Funkcja:
łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Franciszek - Irena z domu Kucharska
Pseudonimy:
"Mały", "Ster"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czerniakowska 159
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - batalion "Tur" - pluton dowodzenia
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny 8.09.1944 r. na ul. Mącznej.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Losy po wojnie:
W grudniu 1947 r. założył w Warszawie organizację podziemną pod nazwą OPAK – Oddziały Pomocnicze Armii Krajowej i przyjął na siebie obowiązki jej komendanta. Organizacja działała w pięciu miejscowościach w kraju. W OPAK gromadził broń i zajmował się konspiracyjnym szkoleniem na wypadek antykomunistycznego powstania. 10 września 1951 r. został aresztowany i po brutalnym śledztwie skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie na 5 lat więzienia z art. 88 § 1kkWP w związku z art. 86 § 2 kkWP. Przebywał w więzieniach w: w Warszawie przy ul. 11 Listopada i Rakowieckiej, Płocku, Rawiczu i Jaworznie. Po zwolnieniu z więzienia 28 grudnia 1954 r. nadal – do 1956 r. - działał w drugiej konspiracji niepodległościowej w Zrzeszeniu WiN.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informacja o śmierci przekazana przez rodzinę do Pokoju Kombatanta MPW. Wspomnienie: Zarząd Główny i Zarząd Oddziału Warszawa Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”, dostęp on-line: www.jaworzniacy.pl/
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan Władysław Kraszewski "Mały" Fot. archiwum rodzinne/MPW

Stefan Władysław Kraszewski "Mały" Fot. archiwum rodzinne/MPW

Nasz newsletter