Pseudonim:
"Mars"
Data urodzenia:
1925-08-28
Data śmierci:
2013-12-24
Funkcja:
kierownik rusznikarnii
Miejsce urodzenia:
Kruszwica
Imiona rodziców:
Stanisław - Jadwiga
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od kwietnia 1942 r. członek PN (Polska Niepodległa) - organizacji włączonej w skład Armii Krajowej. Rejon XVII (Grochów) - VI Obwód (Praga) Okręgu Warszawskiego AK. Przysięgę odebrał Komendant Rejonu Ławrocki ps. "Trojan" w obecności dowódcy kompanii por. Michała Wolańskiego ps. "Huzar", w mieszkaniu szefa kompanii por. Jerzego Tężyckiego ps "Konrad". Służył w Referacie Informacji (wywiad), zbierał informacje o urzędach, lokalach i ruchach wojsk niemieckich, a także o polskich kolaborantach. W okresie od grudnia 1942 r. do marca 1943 r. pracował w warsztatach wojskowego lotniska na Okęciu. W tym okresie zdobył i wyniósł z Okęcia 2 pistolety, kilkanaście granatów i kilkadziesiąt sztuk amunicji do kb, które przekazywał szefowi kompanii por. "Konradowi". Przekazał również kolejne dwa pistolety 9 mm typu P-08 (Parabellum) zdobyte na Niemcach w czasie akcji przeprowadzonej z Januszem Chmielewskim ps "Juno". Zagrożony aresztowaniem przez Gestapo porzucił pracę na Okęciu.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon - zgrupowanie 636 - pluton 637, następnie w Grupie "Kampinos"
Szlak bojowy:
Praga - przeprawa prze Wisłę - Kampinos. Po rozbiciu kompanii por. "Huzara" (Wolańskiego) w ataku na koszary na Golędzinowie, brał udział w obronie szkoły na Bródnie przy ul Białołęckiej. Uczestniczył z zdobyciu trzech samochodów niemieckich z zaopatrzeniem, w akcji wzięto jeńców. Po upadku szkoły wycofał się w lasy żerańskie, a następnie przeprawia się przez Wisłę i dociera do Kampinosu, gdzie w Truskawiu został wcielony do II batalionu Grupy "Kampinos" (AK). Brał udział w akcjach bojowych przeprowadzonych na linii Zielonki-Leszno. W dniach 8-10 sierpnia 1944 r. uczestniczył w bitwie pod Zaborowem, gdzie zostaje ranny w głowę. Następnie przedostaje się na prawy brzeg Wisły, gdzie wstępuje do oddziału partyzanckiego operującego w rejonie Grabina - Choszczówka, dowodzonego przez por. "Czcibora".
Losy po Powstaniu:
Po rozwiązaniu oddziału por. "Czcibora" (początek września) dostaje się do niewoli niemieckiej w Marcelinie koło Michałowa 20.09.1944 r. Uwięziony w forcie w Zakroczymiu pod Modlinem, następnie zostaje wywieziony do Brunszwiku w Niemczech, skąd przeniesiono go na budowę fabryki chemicznej w Schöppenstedt. Tam pracuje do kapitulacji Niemiec.
Losy po wojnie:
Do Polski powraca w czerwcu 1946 r. W Malborku odnajduje rodziców i tam pozostaje. W latach 1946-1948 uczęszczał do Gimnazjum w Wejherowie. Od września 1948 podejmuje pracę na stanowisku księgowego w PZGS Malbork. W 1953 r. otrzymuje nominację na stanowisko głównego księgowego. W latach 1974-1978 zaocznie ukończył Liceum Ekonomiczne w Kwidzynie. Od 1976 r. był zastępcą Dyrektora d/s Administracyjno-Ekonomicznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Sztumie. Od 1949 żonaty - trójka dzieci.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej (1971), Medal Wojska (1948), Odznaka Grunwaldzka (1949), Krzyż Partyzancki (1975), Medal za Warszawę (1975), Medal Zwycięstwa i Wolności (1974), Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Akcja "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny (1995)
Awanse:
Awansowany do stopnia porucznika rezerwy Wojska Polskiego w 2004 roku
Miejsce pochówku:
Sztum, Cmentarz Komunalny Parleta
Źródła:
MPW, ZBoWiD
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan Piazza, 1945 rok. Fot. archiwum rodzinne.

Stefan Piazza, 1945 rok. Fot. archiwum rodzinne.

Zdjęcie legitymacyjne z deklaracji ZBoWiD. Fot. AR MPW

Zdjęcie legitymacyjne z deklaracji ZBoWiD. Fot. AR MPW

Nasz newsletter