Pseudonim:
''Zajączkowski"
Data urodzenia:
1928-05-14
Data śmierci:
2016-11-22
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców :
Bogdan - Jadwiga z domu Felix
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczeń Gimnazjum im. Limanowskiego w Warszawie - tajne komplety
Praca w czasie okupacji :
Robotnik budowlany - Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane na Żoliborzu
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Ustronie 3 (Żoliborz)
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1944 roku, wprowadzony przez Andrzeja Nowickiego ps. “Biskup” (1919-2011). Przysięgę złożył przed porucznikiem "Skoczylasem".
Oddział :
Delegatura Rządu na Kraj, Delegatury Starostwa Warszawa-Północ - łącznik „Wawrzyńca” („Ambrożego") - zastępcy Delegata Rządu na miasto Warszawę (Stefan Zbrożyna), łącznik Roberta Froehlicha „Andrzej Góral” (Starosty Ekspozytury Delegatury Rządu, który do końca Powstania kierował administracją cywilną na powstańczym Żoliborzu.)
Szlak bojowy :
Żoliborz
Odniesione rany:
Kontuzjowany podczas budowy barykady przy ul. Krasińskiego - trafiony odłamkami granatu ręcznego, opatrzony w szpitalu polowym mieszczącym się w gmachu klasztoru ss. Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego 31, gdzie wyjęto odłamek.
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu został wywieziony do Niemiec - przebywał w obozie w miejscowości Malchin Mecklenburg.
Losy po wyzwoleniu:
Oswobodzony przez wojska sowieckie, przez Europę dotrał do Włoch, gdzie wstąpił w szeregi 2 Korpusu Polskiego (PSZ). Wraz z Korpusem przeniesiony do Anglii, zdemobilizowany.
Losy po wojnie:
Pozostał na emigracji, mieszkał w Londynie. W Anglii zdał maturę, a następnie ukończył studia uniwersyteckie. Po studiach otrzymał posadę w firmie produkującej kable elektryczne, która później miała przedstawicielstwo techniczne także w Warszawie. Przez wiele lat był dyrektorem badań w laboratorium badawczym, gdzie kierował badaniami naukowców, inżynierów i laborantów. Był także wykładowcą na Uniwersytecie Londyńskim.
Miejsce śmierci :
Bristol
Informacje dodatkowe:
W okresie konspiracji pod pseudonimem „Zając". Do jego zadań w trakcie Powstania należało poszukiwanie i ściąganie członków tajnej administracji cywilnej z terenów nie zajętych przez Powstańców, utrzymywanie łączności między kwaterą ”Żywiciela„ a kwaterami poszczególnych zgrupowań, służbami bezpieczeństwa, sprawiedliwości, służbami sanitarnymi, aprowizacji oraz opieki społecznej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, MPW-teczka/Pokój Kombatanta MPW, archiwum rodzinne p. Stefana Verne'a. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Informację o śmierci przekazała córka, p. Julia Verne
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan Verne „Zajączkowski” - na zdjęciu w  przed Powstaniem,  w 1944 roku. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Stefan Verne „Zajączkowski” - na zdjęciu w przed Powstaniem, w 1944 roku. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Stefan Verne „Zajączkowski” po  Powstaniu, w obozie w Niemczech, jesień 1944 roku. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Stefan Verne „Zajączkowski” po Powstaniu, w obozie w Niemczech, jesień 1944 roku. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Po wyzwoleniu, w mundurze PSZ, lipiec 1945. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Po wyzwoleniu, w mundurze PSZ, lipiec 1945. Fot. z archiwum Stefana Verne'a

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter