Pseudonim
"Kris"
Data urodzenia
1909-01-01
Data śmierci
1996-02-09
Stopień
Polowy Sprawozdawca Wojenny
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Andrzej - Rozalia Chabalewska
Praca przed wojną
W latach międzywojennych ukończył geodezję na Politechnice Warszawskiej i w Biurze Planowania Miasta pracował nad projektem Warszawy przyszłości.
Udział w konspiracji 1939-1944
Organizacja Wojskowa "Wilki" - następnie ZWZ - AK.
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Kopernika 28
Oddział
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Referat Fotograficzny - PSW (Polowy Sprawozdawca Wojenny). Do BiP dołączył dopiero na początku sierpnia. W ciągu całego Powstania wykonał ponad 3000 zdjęć (około 50 dziennie), z czego do dziś ocalało 1520. Ze swoją "Leicą" każdego dnia wyruszał z mieszkania na Powiślu przy ul. Kopernika 28 i fotografował powstańczą Warszawę. Najwięcej jego zdjęć dotyczy Powiśla i obu części Śródmieścia. Z aparatem odwiedził też Górny Czerniaków i bliską Wolę
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną 6 października 1944 r. i uciekł z transportu do Niemiec. Przez Śląsk powrócił do Warszawy w styczniu 1945 r. i wydobył z ukrycia swoje negatywy.
Losy po wojnie
Wyjechał do Szwecji, a w 1964 r. do USA. W 1981r. odwiedził Polskę, archiwum negatywów powstańczych przekazał Muzeum Historycznemu m. st. Warszawy. W 1983 r. Krajowa Agencja Wydawnicza wydała jego "Reportaże z Powstania Warszawskiego" - zbiór kilkuset zdjęć Sylwestra Brauna opatrzonych jego komentarzami.
Miejsce śmierci
Warszawa
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram