Pseudonim:
"Uszycki"
Data urodzenia:
1906-10-07
Data śmierci:
1998-02-18
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kąty Szlacheckie
Imiona rodziców:
Stefan - Maria z domu Jasińska
Wykształcenie - praca zawodowa:
W latach 1929-39 student Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki w Lille (Francja). Dyplom inżyniera elektryka otrzymał - z wyróżnieniem - w roku 1935 na Politechnice Warszawskiej. Przed wojną był właścicielem warsztatu elektrotechnicznego na Powiślu, przy ul. Śniegockiej, w którym pracował w czasie wojny m.in. jego kuzyn - Jan Rodowicz ps. "Anoda". W 1939 r. wygrał przetarg na telefoniczne łącznice polowe dla Wojska Polskiego, których produkcja miała ruszyć 13 września 1939 r. w Łodzi. Wynalazł i opatentował sterowniki i przełączniki małogabarytowe do sterowania wielkimi napięciami.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - Wydział Przemysłu
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 5. kompania
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków - 17.09.1944 r. przepłynął Wisłę.
Odniesione rany:
Ranny w twarz 13.09.1944 na ul. Cecylii Śniegockiej, wyniesiony z gruzów przez Konstantego Paprockiego ps. "Lech II", z którym przepłynął łodzią na praski brzeg.
Odznaczenia:
Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter