Pseudonim:
"Walther"
Data urodzenia:
1926-02-28
Data śmierci:
2010-10-25
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jerzy de Virion herbu Leliwa - Zofia z domu Bożeniec-Jełowicka
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku - Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion "Wigry" - 2. kompania "Czesław"
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion "Wigry" - 2. kompania "Czesław", następnie Grupa „Kampinos”
Szlak bojowy:
Wola - Kamipnos - Żoliborz - Kampinos
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brali udział także: rodzony brat Tadeusza - Jan de Virion ps. "Bożeniec", przyszła bratowa - Zofia Taube (ślub z Janem w lutym 1945 roku) i jej siostra Aleksandra.
Losy po wojnie:
W 1946 r. ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1946-48 odbył aplikacją sądową w Warszawie, w 1948 r. zdał egzamin sędziowski, 1948-50 odbył aplikację adwokacką w Warszawie, w 1950 r. wpisany na listę adwokatów w Warszawie, od 1950 r. wykonuje zawód adwokata. Prowadził bardzo znaną warszawską kancelarię adwokacką i jako obrońca uczestniczył w licznych procesach karnych i politycznych. Od 1980 r. członek honorowy i dewocyjny Zakonu Kawalerów Maltańskich. W latach 1989-1991 sędzia Trybunału Stanu, następnie (1990-93) ambasador RP w Wielkiej Brytanii.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka Adwokatury, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu "Pro Merito Melitensi”
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter