Pseudonim:
"Konrad"
Data urodzenia:
1927-09-27
Data śmierci:
2021-01-09
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Mieczysław - Stefania z domu Sajnog
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Kedyw KG AK - batalion "Miotła" - pluton "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki")
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Staszica 16 m.27
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Miotła" - pluton POS "Jerzyki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie Stalag XVIII C, Markt Pongau
Numer jeniecki:
223813
Losy po wojnie:
Pozostał na Zachodzie. Studiował na University College Dublin, a następnie na angielskim University of Cambridge. W Dublinie poznał swoją przyszłą żonę Jacqueline (pobrali się w 1952 roku). W 1954 roku Ted i Jacqueline wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Początkowo osiedlili się w Bostonie, a następnie przeprowadzili się do St. Paul. Ted wykładał na Wydziale Psychologii w St. Thomas College (obecnie University of St. Thomas). Specjalizował się w diagnostyce oraz leczeniu uzależnień i pracował różnego rodzaju ośrodkach terapeutycznych. W 1965 roku uczestniczył w pokojowym marszu aktywistów z marszu z Selmy do Montgomery w Alabamie. Uprawiał liczne sporty, m. in. żeglarstwo, kolarstwo, narciarstwo biegowe, wędkowanie, pływanie oraz jazdę na łyżwach. Weekendy spędzał na wyspie na jeziorze Vermilion. W wieku 62 lat przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia:
Order Virtuti Militari
Miejsce śmierci :
St. Paul, Minnesota, USA.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Niewola - dane Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu - baza Straty.pl. Informację o śmierci przesłał na Kontakt p. Branley Zeichner. Wspomnienie: willwerscheid.com/obituary/tadeusz-k-gierymski
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter