Pseudonim:
"Wierzba"
Data urodzenia:
1922-09-12
Data śmierci:
2019-02-11
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Konstanty - Bronisława z domu Niewiadomska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Kedyw KG AK - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - służba "Moto"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 3. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przepłynął Wisłę.
Odniesione rany:
Ranny w nogę we wrześniu 1944 r.
Losy po wojnie:
Po wojnie działał w organizacji "Wolność i Niepodległość". Ujawnił się 1947 roku w Urzędzie Bezpieczeństwa w Olsztynie, gdzie mieszkał po wojnie. Pracował m.in. w Cieplicach, w Lublinie, na wybrzeżu i Ziemiach Odzyskanych. Ostatnie lata swego życia spędził w Zakopanem.
Miejsce pochówku :
Pogrzeb odbędzie się na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem 23 lutego 2019 R. o godz. 12.
Informacje dodatkowe:
Uczestnik akcji na na Wilhelma Koppego - akcji polskiego podziemia przeprowadzonej 11 lipca 1944 w Krakowie przeciwko SS-Obergruppenführerowi Wilhelmowi Koppemu, wyższemu dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie i jednocześnie sekretarzowi stanu Generalnego Gubernatorstwa i zastępcy Hansa Franka. Wydzielona grupa z batalionu AK „Parasol”, dowodzona przez Stanisława Leopolda ps. „Rafał”, na przełomie czerwca i lipca 1944 przyjechała do Krakowa, gdzie wspólnie z Kedywem przygotowywała się do przeprowadzenia zamachu i rozpoznawała teren operacji. Początkowo akcję miano wykonać 5 i 7 lipca 1944, jednak nieoczekiwanie Koppe zmienił stałą trasę przejazdu. W końcu 11 lipca 1944 przed godziną 9:00 rano grupy uderzeniowe batalionu AK „Parasol” ostrzelały samochód na ulicy Powiśle u wjazdu na plac Juliusza Kossaka, przy jednoczesnej próbie zablokowania Mercedesa Koppego przez samochód Chevrolet 4 t prowadzony przez Mieczysława Janickiego ps. „Otwocki” i Chevroleta 3/4 t Stefana Dyża ps. „Pikuś”. Dwa inne samochody czekały na placu Kossaka, aby uniemożliwić ewentualną ucieczkę Koppemu – był to Mercedes 170 prowadzony przez Bogusława Niepokoja ps. „Storch” oraz BMW Jana Bernatowicza ps. „Bartek”. Mimo silnego ostrzału samochód Koppego ominął blokadę i skręcił w ulicę Zwierzyniecką, oddalając się z miejsca zdarzenia. Podczas akcji zabitych zostało kilku Niemców, w tym oficer SS – osobisty adiutant Koppego. Sam Koppe został ranny i przeżył zamach. Jedna z grup uderzeniowych batalionu AK „Parasol” miała rannego, jednak podczas ucieczki z Krakowa w kierunku północnym została zaatakowana przez żandarmów niemieckich koło wsi Kąty. W tej potyczce zginęło czterech żandarmów, w tym jeden oficer; AK straciła jednego rannego. Do kolejnego starcia, tym razem z żołnierzami Wehrmachtu doszło we wsi Udórz położonej na północ od Wolbromia. W wyniku tego starcia AK poniosła duże straty – na miejscu zginęło dwóch żołnierzy, kolejnych pięcioro odniosło rany. Troje spośród nich trafiło do niemieckiej niewoli. Zostali oni poddani torturom, a następnie zamordowani.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, informacja o śmierci - MPW-kontakt, Tygodnik Podhalański
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter