Pseudonim:
"Tadek"
Data urodzenia:
1923-03-23
Data śmierci:
1944-08-11
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 206 Miejsce: 23
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edmund - Zofia
Pseudonimy:
"Tadek", "1552"
Wykształcenie do 1944 r. :
W latach 1930-1936 był uczniem Publicznej Szkoły Powszechnej nr 159 im. Ks. Adama Kazimierza Czartoryskiego w Warszawie przy ul. Elbląskiej 51. Od 1937 roku uczył się w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie przy ul. Lisa-Kuli 5. W czasie okupacji niemieckiej uczęszczał na Państwowe Kursy Przygotowawcze do Szkół Zawodowych stopnia II w Warszawie przy Placu Inwalidów 10 (rok szkolny 1940/1941) a następnie do dawnej Państwowej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda, która w czasie wojny działała jako Zawodowa Szkoła Techniczna (Technische Fachschule) - rok szkolny 1943/1944.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Antoni" - kompania "Aniela" - I pluton
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Żoliborz - Bielany
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Paweł" - batalion "Antoni" - kompania "Aniela", od 7.08.1944 - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Aniela" - I pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Uczestnik walk w rejonie ulic: Miodowa - Senatorska - Piwna - Podwale - Plac Zamkowy.
Miejsce śmierci:
Poległ w obronie barykady na Podwalu przy Placu Zamkowym - trafiony w głowę na skutek wybuchu pocisku czołgowego. Szczegółowy opis jego śmierci na barykadzie przytacza w swej książce pt. "Gustaw- Harnaś dwa powstańcze bataliony" Robert Bielecki. Śmiertelnie rannego Tadeusza (trafionego w głowę) opatrzyła sanitariuszka Maria Paciorek, po wojnie Grześlak, ps. Aniela.
Miejsce pochówku :
Został tymczasowo pochowany przy ul. Kilińskiego 1/3. Po wojnie eskhumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera B-24 ("Gustaw")
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Brat Hieronim walczył na Żoliborzu.
Odznaczenia:
Odznaczony pośmiertnie Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Odznaczenie w imieniu rodziny odebrała matka Poległego, Zofia Kozińska.
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec był podoficerem służby stałej WP
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionów „Gustaw” - „Harnaś„, materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta, w tym kserokopia listy imiennej kompanii ”Aniela„ oraz kserokopia fragmentu listy poległych kompanii ”Aniela" ze zbiorów WIH, kserokopia uzasadnienia do wniosku o odznaczenie pośmiertne Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Ilustracje: skan fotografii udostępnił p. Jarosław Koziński, bratanek Powstańca
Publikacje :
"75 lat Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego, 1918-1993, wyd. Koło Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego, Warszawa 1993, Eligiusz Bruliński, "Studenci i absolwenci Szkoły H. Wawelberga i S. Rotwanda w walce o niepodległość".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter