Pseudonim:
"Ciesielski"
Data urodzenia:
1920-01-06
Data śmierci:
1992-11-18
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Stefania
Pseudonimy:
"Ciesielski", "Tadeusz", "Hermes"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I Warszawa-Miasto
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - 2. kompania - pluton 108
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po wojnie:
Od stycznia do lipca 1945 roku pełnił funkcję Komendanta Warszawskiego Powiatu NSZ w strukturach związku "Organizacja Polska". Od lipca do 26 września 1945 roku był członkiem sekcji akademickiej "Organizacja Polska" razem z komisarzem sekcji Antonim Symonowiczem ps. "Antoni", Andrzejem Zaorskim ps. "Andrzej", Olgierdem Guttakowskim ps. "Olgierd", Zdzisławem Sadowskim ps. "Czarski".
Aresztowanie i proces:
Aresztowany 16 października 1945 roku. Sądzony był z 12 innymi podchorążymi NSZ, wyrok wydano 1 czerwca 1946 roku, został skazany na karę 4 lat więzienia z pozbawieniem praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 2 lat (na mocy art. 1 i 12 Dekretu o ochronie Państwa).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter