Pseudonim:
"Adaś"
Data urodzenia:
1923-02-06
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Henryków koło Warszawy
Imiona rodziców:
Jan - Zofia z domu Kowalska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1944 r. - wprowadzony przez kolegę z kamienicy - Władysława Skrzypczaka ps. "Blondas”. Przydział w lipcu 1944 r. - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP) - 2. Rejon - zgrupowanie (II batalion) WSOP "Narew" - 22. kompania WSOP
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czerniakowska 215 m.79
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 1. kompania - II pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny 20.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi; przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) trafił do Częstochowy. 10 października 1944 r., aby nie narażać znajomych u których się zatrzymał, zgłosił się ochotniczo na roboty do Niemiec.
Losy po wojnie:
W październiku 1945 r. powrócił do Warszawy, skąd przeniósł się do Opola. W latach 60. przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie był współtwórcą utworzonego pod koniec lat 80. Związku Powstańców Warszawskich.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter