Pseudonim:
"Czeremosz"
Data urodzenia:
1927-07-29
Data śmierci:
2012-02-19
Funkcja:
-
Stopień:
kanonier
Miejsce urodzenia:
Płock
Imiona rodziców:
Kazimierz - Jadwiga z domu Kucharska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Pod koniec września 1943 roku zaproponowano mu wstąpienie do 21. WDH. Przysięgę składał 21 stycznia 1944 roku na ręce Stanisława Gromulskiego. Był uczestnikiem 2 kursu zastępowych razem z Andrzejem Czałbowskim, Andrzejem Landau, Andrzejem Mieszczańskim, Tomaszem Wołowskim i "Prutem" (NN). Harcerz w Gnieździe "Żwawy Burek" w drużynie "Orlęta". Uczestnik zbiórek harcerskich w rejonie Czarnej Strugi na wschód od Warszawy. Uczestnik ćwiczeń w rejonie Czarnej Strugi i rejonie w Jaktorowa i Międzyborowa w lasach między Żyrardowem a Grodziskiem z terenoznawstwa, czytania map, kartografii itd.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Nowy Zjazd 6
Oddział:
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - poczet - w służbie obserwacyjno-alarmowej i łączności.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od 8 października do 11 listopada 1944 r. jeniec Stalagu 344 Lamsdorf. Transportem specjalnym przewieziony został do Stalagu IV B w Mühlberg. Następnie w grudniu 1944 r. w grupie 44 jeńców został przetransportowany do fabryki fajansu koło Drezna. Pod koniec kwietnia 1945 r. został ewakuowany na zachód - do Marienberga, gdzie przebywał do zakończenia wojny.
Numer jeniecki:
103336 oraz 305586
Losy po wojnie:
25 maja 1945 roku powrócił do rodzinnego Płocka. W latach 1945-1949 uczęszczał do Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, gdzie uzyskał maturę, mimo pomyślnie zdanego egzaminu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - nie został przyjęty na studia z uwagi na akowską przeszłość... Mieszkał i pracował w Płocku.
Odznaczenia:
Za zasługi w zbrojnej walce z okupantem niemieckim został m.in. uhonorowany Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska.
Miejsce śmierci:
Płock
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter