Pseudonim:
"Okoń"
Data urodzenia:
1920-10-13
Data śmierci:
1944-09-13
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 173 Miejsce: 47
Stopień:
plutonowy podchorąży
Imiona rodziców:
Wacław - Janina z d. Gall
Pseudonimy:
"Okoń", "1369"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa / Armia Krajowa - batalion NOW-AK "Gustaw" - 1. kompania "Grażyna" - pluton 1121
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - kompania "Grażyna" - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Skorupki
Losy rodziny:
Syn Wacława (ekonomisty, członka Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego, współzałożyciela Polskiego Związku Wędkarskiego) i Janiny z domu Gall,. Jego siostrą była Elżbieta Scheing ps. "Ciareczka", "1000". Urodzona 19.11.1924 roku w Warszawie. Uczennica Gimnazjum im. Anny Wazówny. W konspiracji od wiosny 1940 roku, współpracowniczka szefa propagandy i kierownika Wydziału Organizacyjnego Okręgu Stołecznego SN- Tadeusza Macińskiego ps. "Prus", "3091", redaktora naczelnego "warszawskiego Głosu Narodowego"(prywatnie szwagra). Kierowała ewidencją i łącznością Biura Okręgu, była łącznikiem do pionu wojskowego SN - KG Narodowej Organizacji Wojskowej. Aresztowana w kwietniu 1944 roku w lokalu przy ul. Skorupki 14 m. 3 (punkt kontaktowy jednego z departamentu Delegatury Rządu). Zatrzymana wraz z siostrami Sawickimi - Wandą i Wiesławą oraz z ich matką Stanisławą. Więziona na Pawiaku, torturowana podczas śledztwa w Al. Szucha. Nic nie ujawniła. Rozstrzelana przed Powstaniem, w ruinach getta, dn. 17 maja 1944 r. w grupie 14 kobiet. Jej nazwisko upamiętniono na płycie symbolicznego grobu żołnierzy batalionu "Gustaw" na Powązkach Wojskowych (kw. B-24)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939 -1945" - tamże: nota biograficzna Elżbieta Scheing ps. "Ciareczka", "1000" str. 354
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter