Pseudonim
"Mazur"
Data urodzenia
1910-06-17
Data śmierci
1998-03-19
Stopień
zastępca dowódcy kompanii
Stopień
porucznik
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Aleksander - Waleria z domu Sztykiel
Udział w konspiracji 1939-1944
Od października 1939 r. do lipca 1942 r. dowódca KL (Komórka Likwidacyjna) Związku Jaszczurczego. Od lipca 1942 r. do sierpnia 1944 r. dowódca Oddziału Bojowego przy Komendzie Głównej Narodowych Sił Zbrojnych.
Oddział
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania - "Warszawianka” - I pluton - dowódca plutonu i zastępca dowódcy kompanii
Szlak bojowy
Śródmieście Północ. Od wybuchu Powstania walczy w rejonie Dworca Głównego. 3 sierpnia 1944 z grupą swoich żołnierzy z Oddziału Bojowego KG NSZ zajmuje Dom Kolejowy na rogu ul. Żelaznej i Chmielnej, gdzie walczy do końca Powstania. Poza obroną Domu Kolejowego I pluton bierze udział w walkach obronnych na ul. Towarowej, Wroniej, Pańskiej, walczy w rejonie pl. Żelaznej Bramy i w ostatnich tygodniach września na Nowym Świecie.
Warszawski Korpus Armii Krajowej
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau, wyzwolony w kwietniu 1945 r. przez armię amerykańską. Po wyzwoleniu z obozu dołącza do Brygady Świętokrzyskiej NSZ stacjonującej w Regensburgu (w pobliżu Monachium).
Numer jeniecki
101876
Losy po wojnie
W 1946 r. jako emisariusz NSZ wraca do Polski. 7 marca 1949 r. ucieka kutrem rybackim z Gdańska do Szwecji, gdzie otrzymuje azyl jako uchodźca polityczny (wraz z nim kutrem uciekali Hanna Kamler Szymańska "Kama", Maciej Szymański "Kruczkowski" i ppor. Jerzy Dobrański "Karol”). Przez dwa lata pracuje jako robotnik w fabryce w Vesteras (koło Sztokholmu). W 1951 r. emigruje do Kanady, zamieszkuje w Montrealu, gdzie pracuje jako inżynier konstruktor do emerytury w 1975 (?) r. W czasie pobytu w Montrealu czynny społecznie w Kole byłych Żołnierzy NSZ, Stowarzyszeniu Inżynierów Polskich i w kościele katolickiej Misji św. Wojciecha. Publicysta, współredaktor "Zeszytów do Historii NSZ”
Odznaczenia
Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (dwukrotnie 1949 i 1994)
Miejsce śmierci
Montreal, Kanada
Miejsce pochówku
Urna z jego prochami spoczęła w grobie rodzinnym na Powązkach w Warszawie
Źródła
MPW-baza uczestników PW. archiwum rodzinne
Uwagi
Prawidłowa data urodzenia: 17-06-1910.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram