Pseudonim:
"Karaś II"
Data urodzenia:
1928-10-08
Data śmierci:
1991-08-15
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Leokadia z domu Perłowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Harcerz w Gnieździe “Żwawy Burek” bez przydziału, przydział od grudnia 1942 do lipca 1944 r - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik". Nie dotarł na koncentrację przed godziną "W"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - 5. kompania. Od 23.08.1944 decyzją kpt. „Gozdawy" włączony został do 6. kompanii i walczył pod dowództwem ppor. Jackowskiego na terenie Ratusza oraz uczestniczył w próbie przebicia oddziałów do Śródmieścia.
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944. Wraz z drużyną harcerską pod dowództwem chor. Łuka brał udział w ataku na PWPW oraz w walkach o bunkier na Rybakach. Uczestniczył w wypadzie na Stawki. 2 września odcięty od oddziału, trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Jerzy walczył w tym samym oddziale
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Po upadku Starówki wraz z rodziną znalazł się w obozie w Pruszkowie (Dulag-121) skąd trafił do obozu przejściowego w Ravensbrück i dalej do Fabryki Lokomotyw Maschinenbau Bahbbedarf AG w Babelsberg koło Pocztamu. Wyzwolony przez Rosjan ponownie trafił do Ravensbrück , a następnie przez Gorzów do Warszawy.
Miejsce pochówku:
Zmarł 15 sierpnia 1991 r. w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory P/7035: biogramy żołnierzy batalionu "Gozdawa". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, P/7035
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter