Powrót do biogramów

Tadeusz
Wąsowski

Pseudonim
"Tadzik"
Data urodzenia
1914-07-26
Data śmierci
2007-08-15
Stopień
c-ca d-cy plutony
Stopień
podporucznik rezerwy artylerii
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Władysław - Aleksandra
Wykształcenie, w tym wojskowe
W latach 1933/1934 odbył czynną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r.
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od 1940 roku w IV Rejonie AK, następnie Komenda Główna Armii Krajowej - przydział nieznany
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Joteyki 6
Oddział
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - GS "Lisa" (dowódca Grupy Szturmowej por. Mikołaj Dunin-Marcinkiewicz), gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu.
Szlak bojowy
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - brał udział w walkach na Woli w obronie barykady przy ul. Wroniej róg Chłodnej, w wypadzie na getto oraz w ataku dn. 11.08 na niemieckie magazyny na Stawkach. Podczas akcji zdobywania magazynów dowodzony przez niego pluton wyrzucił nieprzyjaciela z zajmowanych stanowisk. Ppor. "Tadzik" poderwał za sobą żołnierzy wypierając Niemców z rampy kolejowej. Osiągnięto ogromny sukces zdobywając działko ppanc. kaliber 50 mm, ciągnik, 86 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz broń i amunicję. Zdobyte działo broniło później barykady przy Arsenale. Ppor. Tadeusz Wąsowski brał także udział w walkach w Banku Polskim, gdzie został ranny. Kanałami przeszedł ze Starego Miasta do Śródmieścia, pozostając w szpitalu na Powiślu, a następnie na ul. Hożej do końca Powstania.
Odznaczenia
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Warszawę, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką.
Informacje dodatkowe
"Pełen zapału i energii. Imponował odwagą i spokojem. Był oficerem o wysokich kwalifikacjach" źr. "Kronika Batalionu Chrobry I"
Źródła
"Kronika Batalionu Chrobry I"
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram