Pseudonim:
"Olski"
Data urodzenia:
1894-03-05
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
podpułkownik kawalerii
Numer legitymacji AK:
00532
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Gustaw - Maria
Przebieg służby wojskowej i udział w kampanii wrześniowej 1939 :
Przed wojną pełnił funkcję dowódcy łączności w Suwalskiej Brygadzie Kawalerii. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku dowódca łączności w Suwalskiej Brygadzie Kawalerii, a następnie w tzw. Dywizji Kawalerii "Zaza" sformowanej 18 września 1939 roku przez gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego ps. „Zaza” w okolicach Białowieży w Puszczy Białowieskiej z oddziałów Podlaskiej i Suwalskiej Brygady Kawalerii, którym udało się przebić z okrążenia z okolic Zambrowa i Ostrowi Mazowieckiej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Bugaj 14 m.12
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pluton osłony 1112 (z dywizjonu "Jeleń"), następnie Grupa "Północ", w Śródmieściu "Radwan" - sztab
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny 20.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
1179
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
ppor. Maria Berlach-Tukalska (nazwisko konspiracyjne: Maria Skowrońska).
Odznaczenia:
Krzyż Niepodległości (1932)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Wróblewski J.-Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie 1939.Warszawa 1989, Wojskowe Biuro Historyczne.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter