Pseudonim:
"Tukan"
Data urodzenia:
1928-11-09
Data śmierci:
2021-06-08
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Struga
Imiona rodziców:
Czesław - Helena z domu Tyszka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 r. należał do "Orląt": m.in. pełnił funkcję łącznika między swoim starszym bratem Józefem, a Stanisławem Srzednickim "Stachem", od 1943 r. był łącznikiem między swoim plutonem a dowództwem 1679 zgrupowania 5. Rejonu VI Obwodu Praga Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1679
Szlak bojowy:
Praga. Odznaczył się w walce przy ul. Radzymińskiej oraz jako przewodnik drużyny w czasie przejścia z Michałowa na Targówek w celu uniknięcia niewoli niemieckiej.
Losy po Powstaniu:
Był w grupie żołnierzy zgrupowania, którzy włączyli się do walki z Niemcami, w chwili zajmowania Pragi przez 1. Armię LWP. Następnie służył w kompanii łączności 1. pułku piechoty 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. 19 stycznia 1945 r., został rany pod Ożarowem. Od kwietnia 1945 r,. był żołnierzem 1 samodzielnego batalionu saperów 1 DP.
Losy po wojnie:
27 sierpnia 1945 r. został zwolniony z czynnej służby. Aresztowany przez UB i przejściowo więziony przy ul. Cyryla i Metodego w Warszawie. Po zwolnieniu inwigilowany. Wyjechał do Nysy, gdzie skończył gimnazjum. Należał do ZNMS i ZMP. W latach 1948-1952 studiował na Wydziale Lekarskim AM w Warszawie. Ukończył studia w specjalizacji chirurgicznej. Pracował w Zakładzie Anatomii Prawidłowej AWF, Klinice Chirurgii Dziecięcej AM, II Klinice Chirurgicznej AM. Od 1 czerwca 1953 r., był także zatrudniony w Ministerstwie Zdrowia jako starszy radca. 31 grudnia 1958 r., awansowany do stopnia podporucznika. W sierpniu 1958 r., wyjechał do Francji, a następnie do USA, gdzie nostryfikował dyplom, a w 1960 r., ukończył dodatkowe studia medyczne. Prowadził praktykę lekarską w Los Angeles, w specjalizacji chirurgicznej. W związku z udaniem się na emigrację decyzją władz komunistycznych - ministra Obrony Narodowej Mariana Spychalskiego i wiceministra obrony narodowej Wojciecha Jaruzelskiego - 24 maja 1963 r. zdegradowany do stopnia szeregowego. W USA działał w stowarzyszeniu obrony dobrego imienia Polaka, m.in. wydawał pismo "Alert". Żonaty z Marią z domu Potapowicz, farmaceutką.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP (1995)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiegi, baza uczestników PW, Marek Gałęzowski - "Orlęta Warszawy". Informację o śmierci przekazała p. Jolanta Madejska-Polak
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter