Pseudonim:
"Maja"
Data urodzenia:
1926-03-31
Data śmierci:
2004-01-07
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bohdan - Celina z domu Lesznowska
Nazwisko panieńskie:
Wyleżyńska
Wykształcenie do 1944 r.:
W latach okupacji uczyła się na tajnych kompletach w Gimnazjum im. Cecylii Plater.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Działalność konspiracyjną rozpoczęła razem z siostrą Janiną, początkowo działając w wywiadzie Armii Krajowej, następnie obie przeszły do Konfederacji Narodu, gdzie była łączniczką m.in. "Ojca Pawła (Józef Warszawski), kapelana KN, oraz "Kiejstuta" (Jerzy Hagmajer), którego poślubiła 22.07.1944 r. Wraz z grupą kobiet z KN współpracowała w akcji Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom. Punkty odbioru żywności dla więźniów organizowane były w mieszkaniach, w których były duże kuchnie, m.in. w domu wynajmowanym przez rodziców Teresy przy ul. Lekarskiej 8. Teresa wraz z "Danutą" (Danuta Kętrzyńska) przygotowywały paczki, żywność dostarczały zaprzyjaźnione majątki, m.in. majątek Wyleżyńskich w Wielgolesie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czerwonego Krzyża 21/23 m. 25
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Okręgu Warszawskiego AK - Szpital Karola i Marii ul. Leszno 136, następnie w Szpitalu Wolskim ul. Płocka 26.
Dzielnica:
Wola
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z miasta z rannymi.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Siostra Janina, była łaczniczką w batalionie "Miotła", poległa 2.09.1944 r. na Starym Mieście; mąż, Jerzy, był lekarzem w tych samych szpitalach
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończyła Technikum Medyczne ze specjalizacją w analityce, ukończyła studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter