Pseudonim:
"Zawadzka"
Data urodzenia:
1916-07-25
Data śmierci:
2004-06-10
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Pseudonimy:
"Zawadzka", "199"
Miejsce urodzenia:
Helenów koło Łodzi
Imiona rodziców:
Antoni - Konstancja z domu Hadler
Wykształcenie do 1939 r.:
W 1935 roku ukończyła Państwową Szkołę Handlową w Warszawie.
Początek okupacji:
Samorzutnie podjęła działania polegające na pomocy rannym w Szpitalu Ujazdowskim, ułatwiając im ucieczkę (1939/1940)
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1943 r. Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Gustaw" - kompania "Genowefa"
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Harnaś" - szpital polowy ul. Konopczyńskiego 3/5
Dzielnica:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Na polecenie komendanta dr S. Żeglińskiego wspólnie z grupą sanitariuszek wyprowadziła lżej rannych , przekazując ich na Dworcu Zachodnim do zorganizowanego transportu do podwarszawskich szpitali. Z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) została skierowana w transporcie do obozu w Niemczech, jednak po drodze, wraz z trzema sanitariuszkami wyskoczyła z pociągu.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Nazwisko po mężu:
Teresa Heindrich - Falęcka
Informacje dodatkowe:
W konspiracji przeszła szkolenie organizacyjne i sanitarne uzyskując stopień "piątkowej". Pełniła funkcję łączniczki. W Powstaniu początkowo (do połowy sierpnia 1944) pracowała jako sanitariuszka w szpitalu na Kopernika 43. Następnie skierowana do szpitala polowego przy Konopczyńskiego 3/5/7. Po upadku dzielnicy pozostała z rannymi biorąc udział w ich ewakuacji na teren Uniwersytetu.
Publikacje:
"Sanitariuszki Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" w szpitalach powstańczych" oprac. Teresa Łubek-Luboradzka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Teresa Heindrich - Falęcka. Fot AR MPW

Teresa Heindrich - Falęcka. Fot AR MPW

Nasz newsletter