Wacław Feliks Kaźmierczak

Pseudonim:
"Wacek"
Data urodzenia:
1905-08-05
Data śmierci:
1981-04-10
Funkcja:
operator filmowy, montażysta kronik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Dulinowo
Imiona rodziców:
Stanisław - Balbina
Działalność do 1939 r.:
Montażysta, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Przed wojną pracował jako operator w Polskiej Agencji Telegraficznej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - kierownik laboratorium filmowego i montażysta kronik powstańczych „Warszawa walczy”.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu II wojny światowej został autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych oraz laureatem nagród uzyskiwanych na festiwalach filmowych krajowych i międzynarodowych, m. in. w Cannes (1947), Florencji (1965), Monte Carlo (1967).
Miejsce śmierci:
Zmarł w Warszawie, w szpitalu na Solcu.
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera B-32, rząd 8, grób 18
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/4637, MPW-teczka - materiały biograficzne w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, w tym kopia wniosku o odznaczenie WKP, ankieta zgłoszeniowa Uczestnika Powstania Warszawskiego (wypełnił syn, p. Andrzej Kaźmierczak, 2004 rok), artykuły prasowe: „Praca pod kulami” oraz „Filmowe 40 lat Wacława Kaźmierczaka"(kserokopie). Tytuły czasopism, numery i data wydania nieznane.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Operator i montażysta Wacław Kaźmierczak na ul. Szpitalnej podczas przenoszenia materiałów filmowych i sprzętu montażowego z Powiśla do Kina  Palladium  na ul. Złotej 7/9. Trzecia dekada sierpnia 1944. Autorem zdjęcia jest Antoni Wawrzyniak.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Operator i montażysta Wacław Kaźmierczak na ul. Szpitalnej podczas przenoszenia materiałów filmowych i sprzętu montażowego z Powiśla do Kina Palladium na ul. Złotej 7/9. Trzecia dekada sierpnia 1944. Autorem zdjęcia jest Antoni Wawrzyniak.

Nasz newsletter