Pseudonim:
"Teges"
Data urodzenia:
1915-09-10
Data śmierci:
1996-09-20
Funkcja:
pracownik wytwórni uzbrojenia
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Petersburg
Imiona rodziców:
Józef - Janina z domu Jaworska
Zawód:
Tokarz metalowy
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od stycznia 1942 roku w ZWZ-AK. W czasie wojny pracował w firmie "A. Więckowski, Senatorska 33". W okresie okupacji niemieckiej warsztat wytwarzał konspiracyjnie na potrzeby polskiego podziemia niepodległościowego miotacze płomieni oraz części do broni. Właścicielem warsztatu, a jednocześnie przełożonym grupy był Antoni Więckowski ps. Stary.
Miejsce koncentracji na godzinę W:
Ul. Senatorska 33 (30.07.1944)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ” - wytwórniae uzbrojenia przy ul. Senatorskiej 33, ul. Świętojerskiej, a po przejściu kanałami do Śródmieścia przy Wareckiej, a następnie przy ul. Mokotowskiej. Dówódcą był Antoni Więckowski ps. Stary. Po wybuchu Powstania Warszawskiego jednym z pierwszych zadań oddziału było napełnianie miotaczy płomieni paliwem.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, 12.10.1944 został wywieziony na roboty przymusowe w Niemczech przy granicy holenderskiej (Wesen, Braunschweig - Essen). Do kraju powrócił w lutym 1946 roku.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy. Według relacji własnej Wacława Wójcickiego (Ankieta Uczestnika PW, rok 1983) został on odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (rozkazem nr 34 Komendy Okręgu Warszawskiego AK z dn. 28.09.1944) oraz Krzyżem Walecznych (rozkaz nr 38 z dn. 3.10.1944), jednak po wojnie jego odznaczenia nie były weryfikowane.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Wójcicki Wacław "Teges", w tym ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW. Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. Baza Straty.pl - AAN, zespół: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie [nr zespołu 2680], 223686
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Ankieta Uczestnika PW (1983)

Ankieta Uczestnika PW (1983)

Ankieta Uczestnika PW (1983)

Ankieta Uczestnika PW (1983)

Miotacz płomieni z warsztatu Antoniego Więckowskiego. Zbiory Muzeum Wojska Poskiego w Warszawie.

Miotacz płomieni z warsztatu Antoniego Więckowskiego. Zbiory Muzeum Wojska Poskiego w Warszawie.

Nasz newsletter