Pseudonim
"Zuch"
Data urodzenia
1918-08-26
Data śmierci
1981-08-01
Stopień
-
Stopień
kapral
Imiona rodziców
Jan - Anna z domu Nizińska
Udział w konspiracji 1939-1944
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - 1. Szwadron Strzelców Motorowych
Oddział
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - 1. Szwadron Strzelców Motorowych
Szlak bojowy
Kolonia Staszica
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim
Brat Marii Wrzesińskiej ps. "Teresa" i Stanisława Wrzesińskiego ps. "Wrzos". W kwietniu 1944 roku w kościele św. Bonifacego przy ul. Bernardyńskiej wziął ślub z Krystyną Rybak.
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Działalność sportowa i losy po wojnie
Polski kolarz szosowy, mistrz i reprezentant Polski, związany z Polonią Warszawa, w której barwach startował od 1935 do 1960 roku. Startował w Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Trener sekcji kolarskiej Polonii Warszawa.
Informacje dodatkowe
1939 - służył w Tajnej Armii Polskiej, w szeregach kompanii motorowej, przemianowanej na Pierwszy Szwadron Strzelców Motorowych, a następnie w Związku Walki Zbrojnej i w Armii Krajowej, walczył w organizacji Wachlarz w okolicach Berdyczowa i Plaskirowa - odcinek II - szkolony w dywersji minerskiej z zadaniem wysadzania pociągów niemieckich; w 1943 w pozostaje w oddziałach 'Gzymsa" na Ukrainie po rozwiązaniu Wachlarza i broni polskiej ludności na Ukrainie; walczy w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty w ramach akcji "Burza"; oddelegowany do Warszawy w marcu 1944, gdzie bierze udział w Powstaniu Warszawskim w I Szwadronie Strzelców Motorowych w ramach V Obwodu (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej jako snajper
Źródła
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram