Pseudonim:
"Tuśka"
Data urodzenia:
1917-01-12
Data śmierci:
1944-08-28
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 133 Miejsce: 8
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Moskwa
Imiona rodziców:
Witold - Halina z domu Kryńska
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa "Północ" - Szpital Jana Bożego ul. Bonifraterska 12, następnie Centralny Szpital Chirurgiczny nr 1 ul. Długa 7 (Pałac Raczyńskich).
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Ranna na ul. Nowomiejskiej, zmarła w wyniku odniesionych ran.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Brat Wandy - rtm. Andrzej Czaykowski ps. "Garda" - cichociemny, w czasie Powstania Warszawskiego na Mokotowie,oficer taktyczny 5. Rejonu, następnie dowódca batalionu "Ryś", z-ca d-cy pułku "Waligóra". Po kapitulacji wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Pozostał w konspiracji jako oficer KG AK, początkowo w Referacie przerzutów powietrznych, a następnie w III Oddziale (Operacyjnym), awansowany do stopnia majora. Aresztowany przez Niemców w Częstochowie (siedziba KG AK) 28 lub 29 grudnia 1944 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, a następnie do Dory, gdzie doczekał wyzwolenia. Od wiosny 1945 r. oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Za namową ministra spraw wewnętrznych Rządu RP na Uchodźstwie gen. Romana Odzieżyńskiego powrócił z jego rozkazami 29.07.1949 do kraju. Aresztowany przez UB 13.08.1951 r. w Krakowie i przewieziony do Warszawy. Zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie 10-10-1953 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter