Pseudonim:
"Roma"
Data urodzenia:
1906-11-11
Data śmierci:
1986-10-04
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Pseudonimy:
"Józefa", "Roma"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji niemieckiej uczestnik akcji "Małego Sabotażu" i propagandy ulicznej w dzielnicy Mokotów. Od 1941 do 1944 r. przewodnicząca Koła Opieki nad Rodzinami Więźniów "Patronat" na Sadybie. Współpracowała przy ratowaniu polskich Żydów. Przydział w lipcu 1944 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - Szefostwo Produkcji Konspiracyjnej "Cieśla" ("Perkun", "Waga", "Drzewo")
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Kierownictwo Produkcji Uzbrojenia
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Od 1945 r. kierownik VI Ośrodka Współdziałania Społecznego w Warszawie. W okresie Polski Ludowej działaczka i członkini rad narodowych w Warszawie: Dzielnicowych w Wilanowie i Mokotowie oraz Stołecznej Rady Narodowej. Kurator i ławnik Sądu dla Nieletnich.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Nazwisko panieńskie: Grzegorzewska. Primo voto: Drozdowska, secundo voto - Drozdowska-Rogowicz. Wdowa po pisarzu Wacławie Rogowiczu (1879-1960).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter