Pseudonim:
"Duda"
Data urodzenia:
1926-05-30
Data śmierci:
2007-04-17
Funkcja:
dowódca patrolu sanitarnego
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Jan - Felicja z Lebiedowskich
Oddział:
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2 kompania - pluton 140 - dowódca patrolu sanitarnego
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Siostra - Maria ps. "Myszka", sanitariuszka IV zgrupowania AK "Gurt", poległa 11 września 1944 r. na ul. Chmielnej, brat - Kazimierz ps. "Złobicz", żołnierz III zgrupowania "Konrad" na Powiślu. Kuzyni - Jadwiga Obretenny ps. "Jaga", sanitariuszka w IV zgrupowaniu "Gurt", Jerzy Obretenny ps. "Georg I", żołnierz III zgrupowania "Konrad" na Powiślu.
Losy po Powstaniu:
Patrol "Dudy” ("Duda”, "Jaga”, "Oleńka”), zgłasza się po upadku Powstania do szpitala polowego, który mieścił się w tym czasie w podziemiach budynku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Stąd w I połowie października zostają wywiezione do III Rzeszy. 10.10.1944 trafiają do Mühlberg an der Elbe - Stammlager IV B / Stalag IV H bei Zeithain. "Jaga” pracuje w szpitalu dla jeńców wojennych - Lazarett für die Kriegsgefangenen. Komendantem tego szpitala ze strony polskiej był pułkownik Leon Sztrel, zaś jego zastępcą - pułkownik Bentkowski. Dnia 26.04.1945 obóz zostaje wyzwolony przez Armię Czerwoną. "Jaga” podejmuje udaną próbę ucieczki na tereny zajęte przez Amerykanów. Z Mühlberg uciekają ("Duda”, "Jaga”, Halina Ogonowska, "Oleńka”) na rowerach do Torgau. Tu się rozdzielają, po czym "Duda” i "Oleńka” trafiają do Francji.
Numer jeniecki:
299548
Nazwisko po mężu:
Lachowicz
Miejsce śmierci:
Paryż
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powstanie Warszawskie - patrolowa "Duda" Wanda Jędraszko

Powstanie Warszawskie - patrolowa "Duda" Wanda Jędraszko

Nasz newsletter