Pseudonim:
"Iza"
Data urodzenia:
1927-01-24
Data śmierci:
2020-06-23
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Marceli - Filomena z domu Karger
Wykształcenie do 1944 r. :
Naukę rozpoczęła w 1933 r. szkole w Mikaszewiczach (obecnie Białoruś). Od 1935 roku uczęszczała do szkoły powszechnej w Ursusie.
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
W pierwszych latach wojny wraz z koleżankami z podwórka zajmowała się roznoszeniem ulotek. Przysięgę złożyła 22 marca 1941 roku w obecności dowódcy kompanii Stanisława Bodycha ps. „Rawicz” oraz szefa służby sanitarnej Anatola Lewina ps. „Kostek”. Praktyki sanitarne odbyła w Szpitalu Zakaźnym na Woli w Warszawie. Przydział w okresie konspiracji: Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty „Garłuch” - I batalion - 1. kompania. Sanitariuszka w patroli Janiny Rathe „Jany".
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
1 sierpnia 1944 roku stawiła się wraz z całą grupą sanitariuszek 1. batalionu stawiła się na placówce w miejscowości Opacz.
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - I batalion - 1. kompania. Po nieudanym natarciu na lotnisko Okęcie sanitariuszki patrolu przenosiły amunicję z placówek powstańczych na miejsce zmagazynowania w Ursusie.
Szlak bojowy:
Okęcie - Opacz
Losy po Powstaniu:
Od 5 sierpnia 1944 we wtórnej konspiracji. W ramach patrolu batalionowego pełniła służbę w punkcie sanitarnym na terenie obozu przejściowego dla ludności cywilnej utworzonego w Zakładach "Ursus".
Nazwisko po mężu:
Garlińska
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Ursusie na Solipsie, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe:
Jej ojciec Marceli Kostkowski pracował w Zakładach Cegielskiego w Ponzaniu, a od 1935 roku w Zakładach Mechanicznych w Ursusie.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kostkowska Wanda, kopia wniosku od odnzaczenie WKP podpisanego przez prezesa Środowiska Żołnierzy 7. pułku piechoty „Garłuch” (ZBoWiD) kpt. rez. Stefana Sosnowskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter