Wanda Michalina Kozłowska

Pseudonim:
"Tekla"
Data urodzenia:
1924-12-15
Data śmierci:
2008-01-30
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Teresa z d. Dziekowanska
Nazwisko po mężu:
Wojciechowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. łączniczka kapitana “Żbikowskiego” Kazimierza Konata w Zgrupowaniu WSOP. Brała udział w szkoleniu sanitarnym i łączności prowadzonym przez por. “Żuka” Witolda Zamędrowskiego.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - poczet dowódcy. W pierwszym dniu Powstania łączniczka kapitana “Ratusza” Władysława Brzezińskiego, dowódcy III Rejonu. Przydzielona 2 sierpnia 1944 r. do dowództwa IV Zgrupowania. 19 września przeniesiona do 1 kompanii, następnie w 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu IV B Mühlberg, Stalagu IV-E Altenburg oraz VI-C Oberlangen. Po wyzwoleniu służyła w ATS we Francji i Wielkiej Brytanii w WAAF.
Numer jeniecki:
106841
Losy po wojnie:
Przez dwa lata studiowała prawo w Oxfordzie i Technical College w Nottingham. Powróciła do kraju w 1950 r. Absolwentka Politechniki Łódzkiej, mgr inż. oraz studiów podyplomowych w Uniwersytecie Warszawskim. Pełniła funkcję przewodniczącej środowiska “Gurt” przy ŚZŻAK w Warszawie.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Poszukiwania:
Jan Wawszczyk - Archiwum 2 HBAP poszukuje kontaktu z rodziną lub krewnymi. Kontakt : tel. 503 780 601
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter