Pseudonim:
"Barbara"
Data urodzenia:
1924-07-26
Data śmierci:
1992-06-22
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik (23.09.1944)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Czesława z domu Filińska
Wykształcenie do 1944 r.:
Maturę zdała na tajnych kompletach Szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny w 1942 roku, w Liceum matematyczno-fizycznym. Po maturze rozpoczęła studia medyczne na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego.
Pseudonimy:
"Zofia", "Barbara", "Krystyna"
Udział w konspiracji 1939-1944:
We wrześniu 1940 r. wspólnie z Ireną Milko zorganizowała sekcję żeńską w harcerskim oddziale "Żbik". W tym czasie używała pseudonimu “Zofia”. W styczniu 1941 r. została przydzielona do służby łączności wewnętrznej i terenowej w referacie zrzutów lotniczych w Szefostwie Lotnictwa przy V Oddziale Sztabu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. Przewoziła rozkazy i sprzęt łączności na placówki zrzutowe w rejonach: Łowicz, Rawa i Mińsk Mazowiecki. Od sierpnia 1942 r. w KG AK - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział odbioru zrzutów V-S ("Syrena", "Import", "M II Grad"). Dowoziła pocztę i sprzęt bojowy do rejonu Częstochowy, Kielc, Lublina i Siedlec.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział V (Łączność) - Szefostwo Przerzutów Powietrznych - oddział odbioru zrzutów mjr. "Janusza" (Janusz Zbrowski).
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Uczestniczyła w organizowaniu odbioru zrzutów na terenie Śródmieścia, z oddziałem stacjonowała w gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej.
Awanse:
Awansowana do stopnia podporucznika rozkazem KG AK Nr 871/I z 23 września 1944 r.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu uczestniczyły jej dwie siostry: Teresa i Hanna.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, Oflagu XI B/z w Bergen-Belsen, Oflagu IX C Molsdorf, z którego 23 grudnia 1944 została przeniesiona do Stalagu IX C Bad Sulza. W kwietniu 1945 roku obóz wyzwoliły wojska amerykańskie i została przewieziona do rezerwowego szpitala Nr 1 w Erfurcie.
Numer jeniecki:
1719
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli została wcielona do angielskiej wojskowej służby pomocniczej i w Maczkowie prowadziła kawiarnię dla żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Do Polski powróciła we wrześniu 1946 r. Kontynuowała studia medyczne na III roku na Uniwersytecie Warszawskim (ukończyła je w 1949 roku). Pracowała m.in. w Warszawie i Jastrzębiu-Zdroju.
Nazwisko po mężu:
Wanda Gąssowska - wyszła za mąż za Pawła Gąssowskiego ps. „Lot”, żołnierza Pułku "Baszta"
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. Wanda Kruszewska-Gąssowska "Barbara" (1924-1992). Fot. archiwum rodzinne

ppor. Wanda Kruszewska-Gąssowska "Barbara" (1924-1992). Fot. archiwum rodzinne

Fotografia wykonana w obozie jenieckiej XI B w Fallingbostel na jesieni 1944 r.  Opis do zdjęcia brzmi: <i>Z numerem jenieckim <strong>0.1695 ppor. Irena Chrzanowska-Kasprowicz "Dorota, "Irena"</strong>obok - (numer jeniecki 0.1719) ppor. Wanda Kruszewska-Gąssowska.</i> Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/4538

Fotografia wykonana w obozie jenieckiej XI B w Fallingbostel na jesieni 1944 r. Opis do zdjęcia brzmi: Z numerem jenieckim 0.1695 ppor. Irena Chrzanowska-Kasprowicz "Dorota, "Irena"obok - (numer jeniecki 0.1719) ppor. Wanda Kruszewska-Gąssowska. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/4538

Nasz newsletter