Pseudonim
-
Data urodzenia
1930-06-10
Data śmierci
1944-09-04
Stopień
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci
Kolumna: 70 Miejsce: 45
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Zdzisław - Jadwiga
Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Pańska 6
Oddział
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - przydział niepotwierdzony
Szlak bojowy
Powiśle
Miejsce (okoliczności) śmierci
Poległa 4 września 1944 r. śmiertelnie raniona odłamkiem pocisku podczas ucieczki z płonącego klasztoru sióstr urszulanek przy ul. Gęstej.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim
Jej starsza siostra Jadwiga ps. „Iga” była sanitariuszką w szpitalu polowym zgrupowania "Chrobry II" przy ul. Mariańskiej 1
Informacje dodatkowe - losy rodziny
Rodzice dziewcząt Zdzisław i Jadwiga Przybylscy byli nauczycielami. W czasie okupacji mieszkali w Warszawie, przy ul. Pańskiej 6. Od 1942 roku do wybuchu Powstania Warszawskiego ukrywali w swoim mieszkaniu dwie Żydówki (siostry Marię i Julię Szliferstein). Wanda w latach 1942–1944 pisała pamiętnik, który zainspirował Henryka Grynberga do odszukania Przybylskich i do wystąpienia o uznanie ich za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pamiętnik Wandy Przybylskiej „Cząstka mego serca” miał już kilka wydań zagranicznych: ukazał się w Danii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, doczekał się nawet tłumaczenia na japoński. W Polsce został ogłoszony drukiem dwukrotnie – w 1969 r. i 1985 r.
Fragment wspomnień
Z dziennika Wandy Przybylskiej, lat 14
    Ale i oto wybija godzina! Siedzę na balkonie. Jest teraz wpół do czwartej i za pół godziny ma się zacząć powstanie. Tak, aby jutro nie było już Niemców. Dziś z rana bolszewicy byli już w Warszawie na Pradze. Co prawda były to pierwsze czołówki. Niemcy ich odparli. Co chwila spoglądam na zegarek. O! teraz już tylko piętnaście minut i prawdopodobnie zacznie się rozlew krwi. Było dziś cały dzień brzydko. Deszcz padał bezustannie. Teraz słońce wyjrzało i zrobiła się cudna pogoda. Przychodzi mi na myśl, że słońce chce oświecić, rozradować i dodać otuchy tym, którzy za chwilę mają walczyć za Ojczyznę! Brr!!! Straszne rzeczy. Istna kanonada... Co chwila strzały. Granaty, kulki karabinowe, maszynowe i rewolwerowe. Za każdym wystrzałem drży serce. Kto to pada - czy nie jaki bliski? Czy nie Polak? Drżę i jestem mocno zdenerwowana. Te kulki teraz to chyba już na naszej ulicy. Do tej pory działo się podobno wszystko i zaczęło na Marszałkowskiej.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, Jadwiga Przybylska-Wolf: "Dzienniki z czasów wojny" Warszawa : Wydawnictwo Servus, 2009.
Publikacje
„Przywracanie pamięci Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady“, Warszawa 2007. Wanda Przybylska, Jadwiga Przybylska-Wolf: "Dzienniki z czasów wojny" Warszawa : Wydawnictwo Servus, 2009.

Godziny Otwarcia

  • Pon., śr., pt.: 10.00-18.00
  • Czw.: 10.00-20.00
  • Sob., niedz.: 10.00-18.00
  • Wt.: nieczynne

Adres

Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa
tel.: 22 539 79 05/06
e-mail: kontakt@1944.pl