Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1920-07-30
Data śmierci:
1944-09-05
Funkcja:
peżetka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 76 Miejsce: 68
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Stanisław - Janina
Wykształcenie do 1944 r. :
Studentka. Brak bliższych danych
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Mokotowska 6
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce śmierci:
Poległa na pl. Trzech Krzyży podczas bombardowania - Gimnazjum Królowej Jadwigi
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Córka Profesora Stanisława Zakrzewskiego z Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki Im. H. Wawelberga I S. Rotwanda, zamordowanego przez Niemców dnia 5 sierpnia 1944 roku w egzekucji w Alei Szucha.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka
Uwagi:
Adres w kartotece PCK podany w 1946 roku przez siostrę Jadwigę Leyko - Mokotowska nr 8. Adres zamieszkania w biogramie Stanisława Zakrzewskiego - ul. Mokotowska 6 - budynek zamieszkany przez personel Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki Im. H. Wawelberga I S. Rotwanda, obecnie na budynku znajduje się tablica poświęcona zabitym pracownikom P.W.S. Budowy Maszyn i Elektrotechniki 1944, w tym ojcu Wandy - prof. Stanisławowi Zakrzewskiemu (1869-1944) oraz dyrektorowi Adamowi Bedyńskiemu, profesorowi Gustawowi Henselowi, inżynierowi Józefowi Kozłowskiemu oraz woźnemu Szkoły - Franciszkowi Dzięborowskiemu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter