Wiesław Władysław Chrzanowski

Pseudonim:
"Wiesław"
Data urodzenia:
1920-12-04
Data śmierci:
2011-04-24
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
porucznik rezerwy saperów
Numer legitymacji AK:
6540
Miejsce urodzenia:
Sosnowiec
Imiona rodziców:
Teodor - Zofia z domu Różycka
Wykształcenie do 1944 r.:
W maju 1938 r. uzyskał maturę w Liceum im. Lelewela w Warszawie. Po maturze skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. W latach okupacji studiował w dwuletniej Państwowej Szkole Technicznej na Politechnice Warszawskiej (równolegle realizując program przedwojennej Politechniki na tajnych kompletach).
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 kapral podchorąży 1. batalionu silnikowego saperów w załodze Twierdzy Modlin. Ewakuowany z batalionem za Bug. Po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej, z której po dwóch dniach uciekł z trzema kolegami. 18 października, po wielu perypetiach (patrz: Archiwum Historii Mówionej) powrócił do Warszawy.
Pseudonimy:
"Saper", "Wiesław", "1084"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1 listopada 1940 r. żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, a od 1943 r. Armii Krajowej - batalion NOW-AK "Antoni" - kompania "Aniela" - pluton 1902 - dowódca. Równocześnie był instruktorem w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty NOW.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wilcza 3 m. 4.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Anna" - II pluton (od 7 do 26 sierpnia zastępca dowódcy następnie dowódca plutonu). We wrześniu - zgrupowanie "Gustaw"-"Harnaś" - kompania "Anna" - II pluton - dowódca.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Wola (cmentarze) - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, Oflagu XI B/Z Bergen-Belsen, Oflagu II D Gross-Born, Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lübeck.
Numer jeniecki:
1396
Losy po wojnie:
Do Polski wrócił w listopadzie 1947, po ukończeniu studiów na Politechnice w Monachium. Pracował dla hut śląskich w Chorzowie, w fabryce traktorów w Ursusie, prowadził wykłady na Politechnice Warszawskiej. W roku 2011 - krótko po jego śmierci, Muzeum Powstania Warszawskiego wydało album: "Wiesław Chrzanowski - „Fotografie powstańcze i obozowe”.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Informacje dodatkowe:
W czasie Powstania Wiesław Chrzanowski wykonał 145 zdjęć małoobrazkowym aparatem kodak retina i kine exakta na negatywach m.in.: Agfa Ultrarapid, Agfa Isopan F, Agfa Isopan ISS i Mimosa, w sierpniu na Starówce, we wrześniu w Śródmieściu Północnym. Część niewywołanych filmów ukrył w piwnicy domu przy ulicy Wilczej 3, resztę udało mu się przemycić do kolejnych obozów jenieckich. W niewoli, w Bergen-Belsen i Lubece, wykonał ponad 90 zdjęć exaktą. Jego zdjęcia, podobnie jak zbiory innych fotografów – żołnierzy, pokazują przede wszystkim sceny zza kulis walki – odpoczynek, posiłki, aranżowany atak powstańców. Są jednak u Chrzanowskiego również ujęcia tragicznych wydarzeń tamtego czasu, t.j. wybuch niemieckiego nosiciela ładunków wybuchowych na ulicy Kilińskiego 13 sierpnia, ewakuacja ulicami zniszczonego miasta, a także portrety kolegów, którzy właśnie utracili najbliższych. Do najciekawszych i najbardziej znanych należą przedstawienia przekopu przez Aleje Jerozolimskie, łączącego Śródmieście Północne z Południowym oraz powstańców zbierających do worków jęczmień na „zupę pluj” w magazynach browaru Haberbusch & Schiele. Zdjęcia dostępne na stronie Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego.
Archiwum Historii Mówionej:
Wiesław Chrzanowski Pseudonim: "Saper", "Wiesław", "1084" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wrzesień 1944 r. Śródmieście Południowe, ulica Wilcza. Por. Wiesław Chrzanowski „Wiesław” z kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw” na balkonie domu przy ulicy Wilczej 16. Ujęcie z wnętrza mieszkania siostry „Wiesława”, Hanki. "Wiesław". Zdjęcie wykonane w początku września - po przejściu oddziału ze Starego Miasta do Śródmieścia.<ul>   Ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. <a href=" http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3210/?szukaj=chrzanowski"> MPW-IN/3286</a>.</ul>

Wrzesień 1944 r. Śródmieście Południowe, ulica Wilcza. Por. Wiesław Chrzanowski „Wiesław” z kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw” na balkonie domu przy ulicy Wilczej 16. Ujęcie z wnętrza mieszkania siostry „Wiesława”, Hanki. "Wiesław". Zdjęcie wykonane w początku września - po przejściu oddziału ze Starego Miasta do Śródmieścia.

Śródmieście Południowe, ulica Wilcza. Por. Wiesław Chrzanowski „Wiesław” z kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw”na balkonie domu przy ulicy Wilczej 16. Ujęcie z wnętrza mieszkania siostry „Wiesława”, Hanki. <ul>  Fot. wykonana ok. 5.09.1944 r. Ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. <a href=" http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/5370/?szukaj=chrzanowski+wies%C5%82aw"> MPW-IN/3285</a>.</ul>   <ul>  Po wojnie zdjęcie ukazało się w "Powstaniu Warszawskim w Ilustracji" - dodatku rocznicowym do tygodnika "Stolica" z  1.08.1957</ul>

Śródmieście Południowe, ulica Wilcza. Por. Wiesław Chrzanowski „Wiesław” z kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw”na balkonie domu przy ulicy Wilczej 16. Ujęcie z wnętrza mieszkania siostry „Wiesława”, Hanki.

    Fot. wykonana ok. 5.09.1944 r. Ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IN/3285.
    Po wojnie zdjęcie ukazało się w "Powstaniu Warszawskim w Ilustracji" - dodatku rocznicowym do tygodnika "Stolica" z 1.08.1957

Opaska powstańcza ppor. "Wiesława"

Opaska powstańcza ppor. "Wiesława"

Nasz newsletter