Pseudonim:
"Józef"
Data urodzenia:
1924-06-26
Data śmierci:
2001-02-28
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Aurelia z domu Gortat
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. - kolporter prasy, Szare Szeregi. W 1944 roku ukończył IV turnus Szkoły Podchorążych. Awansowany do stopnia kaprala podchorążego. Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, Westertimke. Wyzwolony przez Brytyjczyków, dołączył do II Korpusu Polskiego (3. Dywizja Strzelców Karpackich) We Włoszech odbył kurs młodszych oficerów piechoty. Awansowany do stopnia podporucznika.
Numer jeniecki:
221264
Losy po wojnie:
Wielka Brytania. Do kraju powrócił w listopadzie 1947 roku. W latach 1951-1954 studiował na Wydziale Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej (dyplom 1954) Od tego samego roku st. asystent w Katerze Żelbetu (Wydział Budownictwa Przemysłowego). W latach 1951 - 1961 starszy projektant w Biurze Projektów "Prozamet" w Warszawie. W 1961 roku wyemigrował do Kanady. Osiedlił się w mieście Halifax, gdzie prowadził własne biuro inżynieryjne.
Miejsce śmierci:
Kanada
Informacje dodatkowe:
Po zbiórce we wsi Zagościniec brał udział w powstańczym szturmie Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. 2 sierpnia - wymarsz do Chojnowa. Od 17 sierpnia ponownie udział w walkach w Warszawie (Sadyba, Górny i Dolny Mokotów) Kilkakrotnie ranny. W trakcie Powstania awansowany do stopnia plutonowego pchor. Po kapitulacji w niewoli niemieckiej w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach. Ostatecznie wywieziony do Stalagu X B Sandbostel w północno-zachodnich Niemczech
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wiesław Robaczewski ps. "Józef" Fot. archiwum rodzinne.

Wiesław Robaczewski ps. "Józef" Fot. archiwum rodzinne.

Nasz newsletter