Pseudonim:
"Lis"
Data urodzenia:
1923-05-12
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Pseudonimy:
"Lis", "Kula"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bogdan - Janina z domu Zytkowska
Nazwisko konspiracyjne:
Mieczysław Żytkowski
Wykształcenie (w tym wojskowe):
W 1943 roku ukończył szkołę handlową. Także w czasie okupacji ukończył tajną podchorążówkę AK w stopniu kaprala podchorążego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion - 5. kompania - pluton 35
Praca w czasie okupacji:
W czasie wojny pracował u ojca w założonym przez niego przedsiębiorstwie przewozowo - konnym.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Płowiecka 2 m.1
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Ryś" - kompania "Gustaw"
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów. Brał udział w walkach o Fort Czerniakowski. Przed kapitulacją otrzymał rozkaz przejścia kanałami do Śródmieścia, jednak po 18 godzinach przebywania w kanale ponownie znalazł się na Mokotowie, gdzie został pojmany przez nieprzyjaciela. Wielu jego pochwyconych kolegów zostało rozstrzelanych na miejscu, on zaś skierowany przez Skierniewice do obozu jenieckiego.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI-A Altengrabow, następnie w Magdeburgu, skąd udało mu się zbiec. Pojmany przez Niemców w Berlinie musiał odsiedzieć 14-dniową karę w twierdzy w Magdeburgu. Z początkiem kwietnia 1945 roku został wysłany wraz z innymi jeńcami w tzw. marszu śmierci. Uwolniony przez wojska amerykańskie. Następnie wraz z ojcem przebywał w obozie dla byłych jeńców wojennych w Fallingbostel. W 1946 roku ojciec postanowił powrócić do kraju. Wiesław pozostał w obozie do roku 1947, kiedy to udał się do Włoch do armii Andersa, a następnie wraz z armią dotarł do Wielkiej Brytanii. W 1952 roku zdecydował się na wyjazd do Australii. Na emigracji przebywa do dnia dzisiejszego.
Numer jeniecki:
45171
Informacje dodatkowe- losy rodziny:
Syn Legionisty Bogdana Zarebskiego, inżyniera melioranta w Dziale Melioracyjnym m.st. Warszawy. 25 września 1939 r. rodzina straciła cały majątek w wyniku zbombardowania kamienicy, w której mieszkali na Powiślu przy ul. Dobrej 69. Do ZWZ wprowadził go starszy brat Bogdan Zarebski, student Politechniki Warszawskiej, aresztowany przez Gestapo w 1941 roku, a następnie wywieziony i stracony w1942 r. w KL Auschwitz. Wiesław po ukończeniu podchorążówki został wysłany do partyzantki do oddziału "Robotnika" nad Pilicą. Brał udział m. in. w akcjach wysadzania mostów i pociągów. Na rozkaz powrotu podchorążych AK do miasta wraz z czterema kolegami powrócił do Warszawy. Jednak na umówionym miejscu, na którym stawili się chłopcy i gdzie mieli się dowiedzieć o wyznaczonych zadaniach na czas powstania - nie pojawił się żaden łącznik. W związku z tym po trzech dniach dotarli na ul. Chełmską na Czerniakowie, gdzie kpt. Szczęsny organizował oddział 687. Na walkę dostali 3 karabiny i 10 sztuk amunicji. Brał udział w walkach o Fort Czerniakowski. Następnie przeniesiony do "Wiktora", u którego pełnił funkcję dowódcy ochrony dowództwa batalionu rtm. Gardy ps. "Ryś" ( Andrzej Czaykowski, cichociemny)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter